Asgari Ücretle Çalışıyorum. Ne Kadar Kredi Alırım?

Ülkemizde faaliyet gösteren finans sektörü kuruluşları, mevcut müşterilerine yönelik ve müşterileri olmasını istedikleri hedef kitleleri kendilerine çekebilmek için çeşitli kredi ürünleri ile bir takım kampanyalar yaparak dikkat çekmeye çalışmaktadırlar. Her banka, öncelikle kendi müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik avantajlı ürünler gündeme getirmektedir. Kredi kullandırırken, her bankanın kendine göre çeşitli prensipleri bulunmaktadır. Kredi pazarlamaktan ziyade banka, bir müşterisine kredi kullandırmak isterse belirli şartlar arayacaktır.

Bu şartların başında müşterinin kredi değerlilik notu gelmektedir. Kredi değerliliğinin düşük olması sonucunda, kredi işlemlerine, kişinin kredi notu yükselene kadar devam edilmez. Kredi değerliliğinin yüksek olduğu varsayımı ile yazımıza devam edersek; bankanın ikinci arayacağı en önemli özelliklerden bir tanesi de kişinin gelir seviyesidir.

Müşterinin talep ettiği kredinin türüne göre, müşterinin geliri talep edilen kredinin aylık ödemelerini karşılayabiliyor ise kredi talebi olumlu sonuçlanacaktır, kişi talep ettiği krediyi rahatlıkla alabilecektir. Ama işler her zaman bu kadar kolay olmayabiliyor. Aylık geliri çok yüksek olmayan özellikle asgari ücret ile çalışan kişilerin kredi talepleri karşısında bankalar farklı yollar izlemektedirler. Durum böyle olunca asgari ücretle çalışan bir kişi, bankadan ne kadar kredi alabileceğini merak etmektedir.

Aslında bu konuda net kıstaslar sunmak doğru olmasa da birkaç fikir verilebilir. Çünkü, her asgari ücret ile çalışan kişinin kredi talebi onaylanmayacak ya da onaylanacak demek yanlış bir ifade türüdür. Çünkü kişinin ödemekte olduğu ev kirasından sahip olduğu çocuk sayısına kadar, eşinin çalışıp çalışmamasından başka ilave gelirlerinin varlığına kadar her etken kredi talebini etkilemektedir.

Talep edilen krediler bu doğrultuda incelenirken, kredinin onaylanması söz konusu olabilmektedir. Eğer ki kredi notunuz yüksek ise geliriniz de mevcutsa ve kredi başvurunuz aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarının yüksek olmasından dolayı onaylanmıyorsa; ya kredi tutarınızı düşüreceksiniz ya da talep ettiğiniz vadeyi uzatacaksınız.