Asgari Ücretli Kişinin Konut Kredisi Kullanması

Ev sahibi olmak, günümüzde hemen herkesin en büyük hayalidir. Ülkemizin nüfus potansiyeline bakarsak, işgücü bakımından aktif nüfusun neredeyse yarıdan fazlası asgari ücretle çalışmaktadır. İçinde bulunulan ekonomik durum sebebiyle asgari ücretli bir kişinin konut kredisi kullanıp kullanamayacağı ise ayrıca merak uyandıran bir konudur.

Konut kredisi ile ilgili son yapılan yasal düzenlemeye göre, kişi evin ekspertiz değerinin en az %25 ini peşin vermeli, en fazla da %75 ini konut kredisi ile finanse etmelidir. Bu rakamlar, sınır rakamlardır. Kişinin, düzenli bir gelirinin var olmasının yanı sıra hedeflenen süre kadar da aynı iş yerinde çalışıyor olması gerekir ki bu süre bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Asgari ücretle çalışanların konut kredisi kullanabilmeleri açısından herhangi engel bulunmamaktadır. Bu kişiler, istedikleri bankaya başvuruda bulunabilecekleri gibi öncelikle maaş aldıkları ya da sıklıkla çalıştıkları bankaya, konut kredisi için başvuruda bulunmalıdırlar.

Başvuru için son ay maaş bordrosu mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Buradaki sebep, aylık ücretinizden herhangi yasal kesinti yapılıp yapılmadığının görülmesidir. Bankanın istediği asgari çalışma süresini de sağlıyorsanız eğer, almak istediğiniz evin tapu belgesi, yapı kullanım izin belgesi ve nüfus cüzdanınız mutlaka yanınızda olmalıdır.

Banka, öncelikle kredi notunuz olmak üzere başvuru bilgilerinizi, aylık gelirinizi ve hane gelirinizi, almak istediğiniz ev için aylık ödeme tutarınızı vb bilgilerin hepsini bir arada değerlendirerek kredi başvurusunu olumlu ya da olumsuz sonuçlandırır ve eve eksper gönderir. Eksperin eviniz için belirlediği piyasa değerinin en fazla %75 ini kredi olarak kullanabilirsiniz. Bu aşamaya kadar tüm noktalarda anlaşmaya varılmışsa, banka ile kredi kullanıcısı arasında sözleşmeler imzalanarak tapu ve ipotek işlemlerine başlanır ve süreç tamamlanır.

Çiftçilik vs gibi ilave gelirin olmadığını düşünürsek, tek kişinin çalıştığı bir ailede asgari ücretli bir kişinin görünen standartlarla 120 ay vadede 40 ila 50 bin civarında konut kredisi talebinin rahatlıkla olumlu sonuçlanacağını söyleyebiliriz.