Banka Borcu Zaman Aşımı süresi nedir, banka borcu zaman aşımına uğrar mı?

Nakit paraya ihtiyacınız olduğunuz da başvurduğunuz bankalar, kendilerini ve sizleri güvence altına alan sözleşmeler karşılığında verir. Kredi notunuz ve aylık geliriniz göz önünde bulundurularak verilen krediler, aylık olarak düzenli ödemesi gerçekleşecek olan sözleşmelerin içinde ayrıntılı bir şekilde belirtilir.

Ödemelerinizi düzenli olarak yapmadığınız taktirde bankalar sözleşmelerde yer alan ibarelerle birlikte yasal takip işlemlerine başvurur. Devamında borcunuz nedeniyle avukatlık olarak icra işlemleri başlayacaktır.

3 ay boyunca üst üste ödenmeyen borçlar, sözleşmenin ihlali sayılacağı için direkt olarak avukatlara devredilir. Ayrıca borç ödenmemeye devam edildikte yasal faiz de işlemeye devam edecektir.

Avukatlara devredilen borçlar zaman aşımına uğrayarak silinmez. Banka borçlarında zaman aşım süresi 10 yıl iken, TMSF bünyesinde yer alan borçların zaman aşımı süresi 20 yıldır. TMSF içerisinde yer alan alacak ve borçlar varlık şirketlerine devredilen borçlar olmakla birlikte, ödemeyi bu şirketlere yapmak zorundasınız….