Banka Hesabınıza Koyulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Son dönemde birçok kişinin başına gelen banka hesaplarının bloke edilmesi banka müşterileri için büyük sorunlardan birisidir. Buna neden olan durumlar genellikle yasa dışı bahis, yurt dışından para transferleri, bireysel hesaplara gönderilen düşük miktardaki paralar banka hesabının bloke edilmesine sebebiyet verebiliyor.

Bankalar yasa gereği ve bazı şüpheli hesap hareketleri sonucu tedbir amaçlı bloke işlemini gerçekleştirebiliyor. Güvenlik ve tedbir gereği bankalar bir hesaba bloke işlemi uygulamış ise güvenlik açısından sorun teşkil eden durum ortadan kalkmadan blokeyi kaldırmazlar.

Hesabınızın hangi nedenle ve niçin bloke edildiğini, bloke’yi nasıl kaldıracağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

İlk olarak hesabınızın neden bloke edildiğini öğrenmek için e-devlet’ten icra takipten öğrenebilirsiniz. İcra durumu, SGK ve diğer vergi dairelerine olan borçlarınızı ödemediğiniz taktirde başlatılan icra işlemi hesabınızın bloke edilmesine neden olabilir. Haciz nedeniyle hesabınızın bloke edildiğini öğrendiyseniz, borcun tamamını ödeyerek blokeyi kaldırabilirsiniz.

Bankalar ayrıca sizden bloke işlemi için bir dilekçe talep edebilir. Dilekçeye blokeye neden borçları ve borçların ödendiğine dair evrakları ekleyerek borcun kalmadığına dair yazısıyla birlikte bankaya bildirilmelidir…