Bankadan Kredi Alıp Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Yatırım yapmak sadece bir şeylere sahip olmak adına olmamalıdır. Yatırım yaparak geleceğimizi güvence altına alabilmeliyiz. Yatırım yaparken, zorlukla kenara ayırdığımız birikimlerimizin pul olmaması adına, doğru yöntemleri kullanarak paramızı iyi değerlendirmeliyiz. Parayı yönetebilmek, günümüzün en zor idare  yöntemlerinden birisidir. Doğru olarak yönettiğiniz paranız ile, daha çok değer artışı elde edersiniz.

Kredi ile yatırım yaparken bazı anlarda büyük sıkıntılar yaşanabilmektedir. Yatırım yapılan para, yarına kalması açısından kenara atılan ve unutulması gereken bir paradır. Kredi ise, her ayın belirli bir gününde belirli tutarda taksitinin ödenmesi gereken bir borç türüdür. kredi ile yatırım yapmaya çalışırken parayı kenarda tutup kredinin ödemelerini düzenli yapabiliyorsanız kazançlısınız demektir. Ancak, parayı kenarda tutamayıp ilk fırsatta kullanırsanız ve kredinin ödemelerinde de sorun yaşarsanız, büyük bir zararın altındasınız demektir.

Gerek hisse senedi gerek hazine bonosu ya da alın ama bir şekilde yaırım yapmak istiyorsunuz, ancak hiç paranız yok. Burumda ya bir tanıdığınızdan borç alabilirsiniz ki bu zamanda böyle bir şey artık mümkün değil ya da bankaya giderek ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Borç almak da kredi kullanmak da çok risklidir. Yatırım yaparken nasıl ki kazanmak mümkünse kaybetmek de mümkündür. Hele ki borçla ya da kredi ile hisse senetlerine yatırım yapmak tamamiyle yanlıştır. Çünkü, geri ödenmesi gereken paranız, borsadaki uzun vadeleri bekleyemez.

Banka kredisi ile yatırım yapmayı tercih ederseniz eğer, ödemeniz gereken taksitleriniz kısacası borcunuz ve faizi bitene kadar pek de kar edeceğiniz söylenemez. Yani yatırımınıza iki adım geriden başlamış oluyorsunuz. Hazır paranız elinizde oluyor ama ödeyeceğiniz faiz de cabası!

Yatırım yapmak için bütçenizden her ay belirli bir tutarı ayırabilirsiniz; ancak, ayıracağınız bu para sizin ve diğer aile fertlerinin yaşam standartlarını düşürmemeli. Aracınıza yakıt almak yerine yatırım yapmak, çocuğun okul taksitini geciktirerek yatırım yapmak buna örnek gösterilebilir. Yapacak olduğunuz zorunlu harcamalarınızı yaptıktan sonra kalan paranızla yatırım yapmak daha doğrudur. Yatırım yapmak ya da para biriktirmek konusunda diğer yazılarımızla sizlere daha iyi yardımcı olacağız. Bu konuya kısaca değinecek olursak;

Piyasaya sürmüşolduğunuz parayı iyi değerlendiremezseniz, başarılı sayılmazsınız. Asla bir tek risk almayın. Şöyle açıklayayım; paranızın tamamını asla sadece USD ye yatırmayın, USD alıp yanında hisse senedi alabilirsiniz, hazine bonosu alabilirsiniz ya da başka ürünlerden değerlendirebilirsiniz, karar sizin. Ama kesinlikle bir tek üründe sabit kalmayın. Bunun sebebi ise şudur; tek başına bir üründen zarar etmeniz muhtemel iken portföyünüze ekleyeceğiniz ikinci ya da üçüncü ürünlerle kar elde ederek zararınızı kamufle edebilirsiniz. Tüm ürünleriniz de kar ederse ki ne ala bir durum, o zaman da kazancınızı katlamış olursunuz aynı zamanda çeşitli risklere karşı da hazırlıklı olmuş olursunuz.

Yatırım konusunda girdiğiniz zararlardan sonra, nasıl yanlış politika belirlediğinizi bilmelisiniz ki aynı hatayı tekrar yapmamalısınız. Yatırım çalışması içine girmeden önce illa ki detaylı bir araştırma yapmalısınız ayrıca konu ile ilgili derin bilgiye sahip olmalısınız. Gözünüzü karartarak ve hiçbir bilgiye sahip olmadan konuya girmeyiniz. Karşılaşacak olduğunuz riskleri hesaplayıp bunlara karşı tedbir planları yapmalısınız ki zamanı gelip riskle karşılaştığınızda panik yaşamadan makul olan davranışı gösterebilmelisiniz.