Bankaların kara listesinden nasıl çıkılır?

Kara liste olarak halk arasında bilinen durum, bankaların yasal takip işlemleri sonrasında müşterilerine uyguladığı bir durum. Yasal takibe düşmüş borçların artması, uzun süre ödenmeden bekletilmesi neticesinde bankalar bu kişilerle bir daha çalışmamak için kara listeye alıyor. Kara listeye alınması sonucunda kredi notu sıfırlanırken, ödenmeyen borçlarda kişinin siciline işleniyor.

Sicile işlenen bu borçlar diğer bankalar tarafından da görülebiliyor, bu nedenle diğer bankalardan da kredi çekmeniz imkansız hale geliyor. Oldukça kapsamlı ve zor olan bu durum acil paraya ihtiyaç duyulması halinde bankalar tarafından ret edilmeye neden oluyor.

Kara listeden çıkmak tabi ki imkansız bir durum değil ancak kolay olmadığını da söylemek lazım. Kara listeye alınan kişi bankalardan hesap açıp havale, eft gibi diğer işlemleri yapabilse de kredi çekmek, kredi kartı gibi başvuruları direkt reddediliyor.

Kara listeden çıkma için uygulamanız gereken adımlar ise şöyledir; ilk olarak borcun tamamen ödenmesi gerekir. Devamında sicil affı uygulamalarından yararlanmalısınız.