Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Banka müşterileri, dosya masrafı iadesi, kredi kartı üyelik aidatı ve diğer nedenlerle zaman zaman bankalarına dava açmakta, dava süreci ile birlikte çeşitli hakların yerine getirilmesini ve mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmektedirler. Uzun zamandır dosya masraflarının iadesi konusunda çok sayıda dava görülmektedir. Bankalardan zaman içinde çekmiş olduğunuz kredilerin dosya masrafları için dava açmış olmanız, kredi notunuzu etkilememektedir.

Açılan davalar, kredi notunu ekilememektedir ancak, bir çok olumsuz durumu beraberinde getirmektedir. Aslında etkilenen tek şey banka ile kurmuş olduğunuz ilişkinizdir. Mesela vadeli para yatırmak istediğinizde; banka, size özel faiz oranı fiyatlaması yapmamaktadır ya da kullanacak olduğunuz kredi için indirimli faiz oranı uygulamamaktadır.

Aslında müşterileri, dosya masrafının iadesi için açtıkları davalarda, doğal süreçleri yaşamaktadırlar, yasal haklarını kullanmaktadırlar. Ancak, bundan sonraki bankacılık işlemlerinizde bankalar tarafından sağlanacak olan gerekli avantajlardan yararlanamamaktasınız. Şöyle bir düşündüğünüzde alacak olduğunuz bir miktar var belki ama yapılacak fiyatlama işlemleri ile daha kazançlı çıkacağınızı unutmayın. Yani, bankaların iyi niyetlerini ortadan kaldırmayın.

Kredi notu, Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından bünyelerinde tutulan kişisel ödeme performansı rakamlarıdır. Dosya masrafının iadesi davasının ise, kişisel sicilinize herhangi katkı sağlamayacaktır. Bu dava, kişisel sicilinizi asla etkilemeyecektir, ancak; sizin bankacılık işlemlerinizi temelinden etkileyen bir işlemdir. Düzenli borç ödemelerinizle kredi notunuz artacak, yapmış olduğunuz her düzensiz ödeme kredi notunuza olumsuz yansıyacaktır. Sayısal veriler üzerine hiçbir şekilde manuel veri girişi söz konusu olmayıp, puan hesabınız tamamen sitem tarafından ve sistemde bulunan ödemelerinizle hesaplanacaktır.

Tüketici hakem heyeti başvurularınızın da kredi notu üzerinde herhangi etkisi yoktur. Tüketici hakem heyetleri, kendilerine iletilen dosya masrafları hakkındaki şikayetleri 6 ile 9 arası gibi bir sürede sonuçlandırmaktadırlar.

Sonuç olarak, dosya masrafının iadesi için dava açmış olmanız ya da aynı sebeple tüketici hakem heyetine başvurmuş olmanız, kredi notunuzu asla etkilemeyecektir. Etkilenecek olan tek şey, banka ile ilişkilerinizdir.