Borç Yapılandırmanın Kredi Notu Etkisi

Kredi notunun nasıl düştüğüne ya da düşük olan kredi notunun nasıl yükseltilebileceğine diğer yazılarımızda değinmiştik. Peki, ‘’borç yapılandırma işlemi, kredi notumuzu nasıl etkileyecek?’’ bu konuda çok fazla soru tarafımıza sorulmaktadır.
Pek çok kişi, kredi taksitlerini ödemekte zorlanmaktadır, zaman zaman da ödeyememektedir. Bu sebeple, kredi sahibi, borcunun banka tarafından yapılandırılmasını yani yeni bir ödeme planı hazırlanmasını talep etmektedir. Kredi borcunu ödeyemeyip yapılandırılmasını isteyen kişilerin genellikle son çare olarak başvurdukları bir yöntemdir. Bu işlemi yapmak için de çok dikkatli olmak gerekir. Zaman zaman gerçekleşen gecikmeler, kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Eğer ki yapılandırma yapma gibi düşünceniz varsa, bunu en son çare olarak yapmamalısınız. Puanınız çok düşerse banka, yapılandırma talebinizi reddedecektir. Makul olan, yapılandırma işlemini son çare olarak görmemektir.
Kişi, kredi notu düşmeden önce bu işlemi yapmalıdır. Çünkü, düşen kredi notu, yapılandırma isteğinin önünde büyük bir engel olacaktır ve yapılandırma talebiniz olumsuz neticelenecektir.
Borç yapılandırma işlemi yaygın olarak karşılaşılan bir işlem olması özelliği yanı sıra pek çok kişi aslında aynı nedenle yapılandırma talep etmektedir. Bu neden ise, borcun ödenememesi ya da ödemekte zorlanılmasıdır. Borç yapılandırma işlemi sadece kredi, kredi kartı, ek hesap gibi ayrı ayrı uygulanabilmekte olup; hepsini tek kalemde de yapılandırabilirsiniz.
Kredilerinin yapılandırılmasını talep eden kişi, banka ile anlaşmalı ve uygun bir vade belirlemelidir. Böylece borç ödenebilir hale gelecek ve kişi ödemelerini daha rahat yapabilecektir. Bu işlemle kişinin kalan borcu, yeniden taksitlere bölünür ve vade uzatılarak daha kolay ödenebilecek rakamlara ulaşılır. Bankalar bu sırada borcun kıs yoldan tahsil edilmesini tercih etmekte olsalar da, müşteriler bankalarla anlaşarak ödeyebilecekleri vade sayısını belirtebilirler. Borcun hiç ödenmemesindense faizi ile daha rahat taksitlerle ödenmesi daha akılcı bir çözümdür.
Borç yapılandırma işlemi ilk bakıldığında olumsuz ve üzücü gibi görünse de aslında ödenemeyip taksitlerin gecikmesiyle kredi notunun düşmesi yerine yapılandırma işleminin tercih edilmesi daha akılcıdır. Kişi, borcunu geciktirdikçe kredi notu düşecektir. Bir gecikme söz konusu olduğunda ise kredi notu riskli seviyelere gerileyecektir. Daha sonraki aşamalarda ise, kredi alamama gibi durumlar söz konusu olabilecektir. Yapılandırma işlemi ile birlikte, kişi makul taksit tutarları ile borcunu daha rahat ve daha düzenli ödeyeceğinden kredi notu olumlu etkilenecektir. Yani, kredi notu zamanla tekrar yükselecektir.
Borç yapılandırması bu açıdan bakıldığında gayet mantıklı görünse de kişi sadece daha az taksit ödemek adına uygulanacak yeni faiz oranı müşteriye zarar verecektir. Bu işlem her kredide alışkanlık halini alırsa, kredi notu illa ki olumsuz etkilenecektir. Taksitlerinizi ödemekte zorlanmıyorsanız bu işlemi tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Ancak ödemelerinizi geciktirerek ve zorlanarak yapabiliyorsanız kesinlikle yapılandırma işlemini yaparak kendinizi kurtarmalısınız.