Borsa Nedir?

Birikim yaptınız, kredi kullandınız ya da borç para buldunuz, bir miktar paranız var ve haliyle bu paranızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsunuz. Birikimlerinizi TL, döviz ya da altın olarak evde saklamanın maliyetine de katlanmak istemiyorsanız, kendinize yatırım için başka limanlar bulmalısınız. Bu konuda borsa yatırımcısı olmak fikri size gayet mantıklı gelebilir. Kolay bir iş değildir borsa yatırımcısı olmak, karmaşık gelebilir ilk zamanlar, sanılan kadar kolay para kazanılmaz. Diğer yazılarımızda da sürekli bahsettiğimiz gibi iyi emek verirseniz, güzel kazançlar elde edebileceğiniz bir piyasadır. Atacağınız adımları iyi seçtiğinizde ve karşınıza çıkan risklerle nasıl baş edeceğinizi bildiğinizde problem kalmıyor gibidir. İlerleyen yazılarımızda sizlere bu konuda yorumlar yapacağız, trend analizlerinden bahsedeceğiz.

Borsa, finansa konu tüm malların alım-satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal bir piyasadır. Bu mallar, değerli madenlerden tutun da tarım ve enerji ürünleri gibi birçok malı kapsamaktadır. Ama birisi bize borsa ile ilgili bir şey dese, aklımıza ilk önce kesinlikle hisse senetleri gelmektedir. Borsa, alıcı ile satıcının serbest piyasa koşulları çerçevesinde karşılaştıkları ekonomik arenadır. Bu arena, kendine özgü kurallar çerçevesinde işler, özerk bir yapısı vardır.

Borsa işlemlerinizi, bu işlem için lisansını almış aracı kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirirsiniz. Aracı kurumlar, sizin alış ya da satış talimatlarınızı borsa mevzuatına uygun olarak borsaya iletir, yapmak istediğiniz işlemin gerçekleştirilmesine aracılık eder. Borsanın mantığı kaba olarak şudur: ucuzdan al fiyatı artınca sat. Ama şu da bir gerçek ki gerçek yatırımcı olduğunuzda borsada fiyatlar düşerken bile para kazanabilirsiniz. Serbest piyasa fiyatları, alıcının almak istediği fiyat ile satıcının satmak istediği fiyatın çakışması ile oluşur. Bir mal için en iyi alım fiyatının ya da en iyi satış fiyatının az çok kestirilebilmesi, zaman içinde kazanacağınız tecrübelerle gerçekleşecektir. Yapacak olduğunuz teknik analizler, malın fiyat grafiklerinin ne demek istediğini size açıklamaktadır. Fiyat nasıl değişmiş, gelecekte hangi koşullarda nasıl değişebilir bunların sezilmesinde size destek olacaktır.

Her şeyden evvel kesinlikle az da olsa çok da olsa bir borsa eğitiminin şart olduğunu düşünenlerdenim. Eğitimin yanında kesinlikle internetten de güzel bilgilere ulaşılabileceğini de savunuyorum. Aracı kurumların bilgilendirme platformlarının, profesyonel borsa bloglarının bu konuda çok işe yaradığını söyleyebilirim. Borsa hakkında yazılan yazılan kitaplar, eğitim videoları, demo hesaplar, vs bunların hepsini internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Teorik bilgiyi edinene kadar kendi paranızla değil, sanal para ile işlem yapma imkanınız bile mevcuttur.

Borsa kötü değildir arkadaşlar; borsa, iyi bir bilgi birikimi ile harika bir yatırım aracıdır. İyi bir borsa bilgisi ile, piyasaları ve sektörleri tanıdıktan sonra, risk yönetimini de kendi çapınızda mükemmel hale getirebilirseniz; kazanılamayan para yoktur. İyi bir takipçi olmalısınız, risk oyunları karşısında planlar üretmelisiniz. Tüyolara asla itibar etmeden, kendi bilginiz ile grafikleri yorumladığınızda yenilen siz olmayacaksınız. Tüyolara itibar etmeyin, spekülasyonlara ve manipülasyonlara asla kapılmayın. Bu tür işlemler sizi psikolojik olarak yoracak, para kaybetmenize sebep olacaktır. Sadece kendinize ve bilginize güvenin.