Borsada yatırım yapmak kolay mı?

Borsa terimi, birçoğumuza yabancı gelse de, biraz bilgi birikimi elde etmemiz neticesinde birikimlerimizi değerlendirebileceğimiz güvenli ve kazançlı bir alternatif yatırım aracıdır.

Borsa, bir finans piyasasıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yatırımcının bilgi birikimi sağlaması ve deneyimli olmasıdır.

Borsadaki yatırım kolay olup olmadığına, deneyimleriniz ve bilgi birikiminiz neticesinde yine siz karar vereceksiniz. Borsa hakkında araştırma yapmaya, internet üzerinden başlayabilirsiniz, günümün teknolojik gelişmeleri sayesinde evinizde, iş yerinizde istediğiniz bilgiye kolaylıkla ulaşabilmektesiniz. Ancak şunu unutmayın ki, bugün borsa hakkında herhangi bilginiz yok ve dolayısıyla size cazip gelmemektedir. Kişinin bilmediği bir işi yapması çok zordur. Ancak, araştırmaya başladıkça, zaman geçtikçe ve de işlem yaptıkça borsanın ne kadar kolay bir mantığı olduğunu anlayacaksınız.

Borsa size, iyi bir eğitim neticesinde en etkili ve en avantajlı şekilde para kazanma olanağı sağlayacak. Borsadaki riskleri, beklentileri ve getirileri görüp başkasının stratejisini değil de kendinize özgü stratejinizi zaman içinde geliştirerek yaptığınız hareketlere göre kazanç sağlayacaksınız.

Paranın mevzuu olduğu her alanda mutlaka bir risk söz konusudur. Önemli olan ise, edindiğimiz tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde risklerle etkin olarak başa çıkabiliyorsak başarılı oluruz. Borsada beklemediğiniz fiyat dalgalanmaları olabilir, bu bir risktir. Bu fiyat dalgalanmaları karşısında mevcut belirlemiş olduğunuz stratejiniz işe yaramayacaktır, bu gibi durumlarda acil ve yeni bir strateji belirleyebilmelisiniz. Ama en başta, yatırım yapmayı planladığınız sektörü makro bazda iyi bilmelisiniz. Bir tavsiyede bulunalım, borsayı öğrenirken eş anlı olarak karşınıza çıkabilecek riskleri de öğrenmelisiniz. Sorun yaşadığınız dönemlerde nasıl karar vereceğinizi bilmenizde büyük yarar vardır.

18 yaşını doldurmuş herkes eğer ki kısıtlanması söz konusu değilse, borsada işlem yapma yeteneğine sahiptir. Herkes borsada, düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmak neticesi ile para kazanıldığını bilir. Kısa sürede para kazanma hırsına kapılmak, beraberinde zararı getirir. Kısa sürede para kazanma heyecanı ile yatırım yapmaya çalışan bireyler, zarar etmeleri sonucunda borsada para kazanılmayacağına inanırlar ve böyle anlatırlar. Temel kural, sakin kalmaktır. İyi bir bilgi birikimi ve tecrübe ile sakinlikle beraber iyi strateji belirlemek ve sabretmek size başarıyı getirecektir.

Borsada, tek bir sektöre ya da tek bir şirkete yatırım yaparak riski üzerinize almayın. Sektörel dalgalanmaların yaşandığı dönemlerde yüksek zarar etmeniz muhtemel olacaktır. Riskinizi sektörler ve şirketler arasında dağıtmalısınız. Kar ya da zararınızı dengede tutmalısınız. Yani sektörünüz zarar ederken diğer sektörden kar ederek portföyünüzü korumalısınız.

Öğrenmeye başladığınız ilk anda edindiğiniz bilgiler belki sizin için bir anlam ifade etmiyor olacak, ancak, zaman geçtikçe biriktirdiğiniz bilgiler birbiri ile birleşecek ve  güçlü stratejisi olan yatırımcıya dönüşeceksiniz.

Piyasa takibiniz ve yaptığınız analizler sonucunda hisse senedini alma ya da satma kararı tamamıyla size ait olmalıdır. Başkasının psikolojisinden asla etkilenmemelisiniz. Hatalarınızı görmeli, eksikliklerinizi gidermeli ve yeniden hata yapmamak için tecrübe edinmelisiniz. Çok önemlidir ki fevri hareket edilmemelidir.