Büyükanneye ne kadar ödenecek?

Son günlerin en çok konuşulan haberlerinden olan büyükanneye nasıl ve ne kadar ödeme yapılacağı çok tartışılıyor.

Büyükannenin emekli olup olmamasının önem taşımadığı projede önemli olan ilk kriter, büyükanne bakımının kabul edilip edilmemesi. Diğer bir husus ise, büyükannenin bu bakımı kabul edip etmemesi. Büyükanne bakımı için bir komisyon tayin ediliyor ve çocuğa bakıp bakmama hususuna bu komisyon karar veriyor.

Kulağa çok güzel gelen bu projenin de şartları var: ilk şart, annenin asgari ücretin 2 katından fazla maaş almıyor olması. Yani annenin maaşı 2800 TL yi geçmemeli, bilgi olarak verelim, babanın maaşının bu konuda hiçbir önemi yok. Amaç, hem annenin iş hayatına devamını sağlamak hem de çocuğun aile içinde yetişmesini teşvik etmek.

Bu projede yapılacak ödeme tutarı, asgari ücretin %30 ‘u gibi düşünülmektedir, bu rakam da yaklaşık olarak 420 TL civarındadır.

Büyükannenin 65 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Ancak sayın bakanımız Müezzinoğlu tek kriterin yaş olmayacağı bilgisini verdi.

Proje finansmanının %50 sinin bakanlığa ait olduğu belirtilirken, kalan kısmının finansmanının pilot illerdeki oda ve sendikalar tarafından karşılanacağı da belirtildi. Büyükanne, aile ile ister aynı evde ister ayrı evde yaşasın, başvuruyu etkilemeyeceği bilgisi edinildi.

Projeye pilot iller İstanbul ve Bursa olarak kesinleşmişti, ancak, Kayseri ve Denizli ‘nin de ilave edilmesi bekleniyor.