Destekli Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Esnaf olarak faaliyet gösteren kişiler, çok çeşitli kredilerden kendilerine uygun olan bir ya da birkaç krediyi seçebilirler. Mali durumu kredi için yeterlilik gösteren esnaflar, zorlanmadan kredi kullanabilmektedirler. Devlet destekli kredilerden banka kaynaklı kredilere kadar tüm kredi türlerinden yararlanabilecek olan esnaflar, belirli bazı şartları sağladıkları takdirde kredi kullanabileceklerdir.
Öncelikle, esnaf olma durumunuz gereği Esnaf ve Sanatkarlar Odası veya bağlı olduğunuz kooperatifler üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz. Odalar, belirli dayanışma şartlarına bağlı olduklarından, bu kuruluşlardan kullanacağınız kredilerin faiz oranları dönemsel olarak ve belirli kampanyalar dahilinde size daha uygun gelebilir. Diğer bir olasılık, KOSGEB Kredileridir. Herhangi bir kooperatife kayıtlı bir esnafsanız, kredi kullanmak istediğinizi belirtir bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB’ in son günlerde sağlamış olduğu 50.000-TL ye kadar faizsiz kredi desteği sizin için çok uygun olabilir.
Kooperatife yaptığınız başvuru, 15 gün içinde incelenip değerlendirilir ve karara bağlanarak size bildirilir. Kredi başvurunuz uygun görülüp onaylanırsa, Halk Bankası’ na başvuruda bulunabilirsiniz. Tabi ki bankaya başvurabilmeniz için de gerekli evrakları hazırlamış olmanız gerekmektedir.
Başvuruda bulunurken, nüfus cüzdanınız ve fotokopisi, bağlı olduğunuz esnaf odasına ait kayıt belgesi, esnaf sicil belgeniz, vergi levhanız, son iki dönem bilanço gelir tablosu ya da işletme hesap özeti gibi mali verileriniz yanınızda olmalıdır.
Halk Bankası, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren esnaflar için düşük faizlerle ve uygun geri ödeme şartlarıyla gerek banka kaynaklı gerekse devlet destekli kredilerle esnafa destek olmaktadır. Geri ödemelerinizi aylık, üç aylık, yıllık olarak çeşitlendirebilirsiniz.
Bazı durumlarda tabi ki kredinin büyüklüğü de çok önemli; banka, kefil ya da ipotek talep etmektedir.
KOSGEB, esnafları desteklemek amacıyla faizsiz kredi desteğinde bulunmaktadır. KOSGEB’ in en önemli şartı 30 yaş sınırını aşmamış olmaktır. 100.000-TL ye kadar uzanan destek krediyi alabilmek için, uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikasını almanız gerekmektedir. Diğer önemli bir şart ise, KOSGEB tarafından onaylanmış iş planı projeniz mevcut olmalıdır.
Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlandıktan sonra hazırlamış olduğunuz iş planı KOSGEB’e sunarak projenizin onaylanması halinde 100.000-TL faizsiz krediniz, Halk Bankası aracılığı ile tarafınıza aktarılmaktadır.