Dolar Neden Düşüyor? Bu Düşüş Devam Eder mi yoksa Yükselir mi?

Uzun zamandır çalışmaları süren referandum sürecinin sona ermesiyle dolar, sert bir düşüşle gerileme yaşadı. Piyasa analistlerinin öngörüleri, halkoylamasından -evet- çıkması sonucunda TL varlıkların güçleneceğini öngörmüştü.

Referandum öncesi hareketli saatler yaşayan dolarda, son birkaç gündür sert düşüşler yaşanmakta. Herkesin en çok merak ettiği konu ise doların nereye kadar düşeceği. Son üç gündür dolarda yaşanan kayıp %1,5 seviyesinde. Piyasalarda risk isteği biraz daha azalırken, son günlerde tüm yatırımcılar daha güvenli yatırım araçlarına yönlenmiş durumdalar. halk oylamasının gündem dışı kalmasıyla birlikte, hükümetin ve tabi ki yatırımcıların ekonomiye biraz daha fazla yoğunlaşacağı, TL varlıklara olan ilginin artması bekleniyor.

Dolar kurunu etkileyen tek etken tabi ki sadece referandum değil, bunun yanında şu günlerde Amerika’ nın dış politikası özellikle Suriye konusundaki uygulamaları çok etkili.

Referandumdan -evet- çıkmasıyla hükümet, halkın gözünde güven tazelemiş olmakta, ülkedeki istikrar sağlamlaşmış ve hükümetin gücü daha da artmış olmaktadır. İstikrarın sağlandığı ve güvenin oluştuğu bir ekonomik ortamda tabi ki ülke parası değerlenecektir. Ancak, bir türlü sakinleşemeyen siyasi gündem dolardaki aşağı yönlü beklentinin gerçekleşmemesine sebep olmaktadır. Avrupa Birliği ‘nin görüşü, Türkiye ‘de özgürlüğün kısıtlanacağı ve demokrasinin zayıflayacağı yönünde. Bunun sonucunda Türkiye ‘ye bazı ekonomik tedbirler uygulama yoluna gidebilir.

Suriye ‘de yaşanan gerginlik sonucunda dolar kuru da payına düşeni alacaktır. Suriye meselesinin bir de Rusya boyutunu gözden kaçırmamak gerekir. Suriye konusunda ABD Rusya’ yı ne kadar karşısına alır bilinmez.

Yazımız hiçbir şekilde siyasi içerik taşımamaktadır ve asla yatırımlarınızı yönlendirmeye yönelik değildir. Kredinotu.gen.tr olarak asıl istediğimiz barış içinde huzurlu günlerin yaşanmasıdır.