Dosya Masrafı Geri Alma Süresi Ne Kadar?

Kredi işlemleri karşılığında bankalar müşterilerinden bazı ücretler talep ederler.  Kredi dosya masrafı olarak adlandırılan bu ücretler, Tükecinin Korunması Hakkında ki kanunun 2013 yılında yürürlüğe girmesiyle geri talep edilebiliyor.

Bankaların talep ettiği bu ücretlerin bir kısmı haksız şart kapsamına girdiği için müşteri sonradan dosya ücretine itirazda bulunarak ödemesini geri alabiliyor. Kanunda geçen  “…Tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dâhil edilen ve tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme şartlarıdır…”ibaresiyle müşterinin hakkı gözetim altına alınmıştır.

Bankalardan alınan bireysel kredilere dosya masrafı tutar üzerinden binde 5 oranında alınabiliyor. Daha önceki yazımızda kredi dosya masrafı iadesini almak için nasıl başvuru yapabileceğinizden bahsetmiştik. Bu tarz işlemlerde bulunmak için zaman aşımı süresi 10 yıldır, anlayacağınız bu süre içinde kullandığınız krediler için dosya masrafı iadesine başvurabilirsiniz.

Kredi dosya masrafı iadeleri yoğunluğa göre 3 ay içinde sonuçlanarak bankaya götüreceğiniz karar ile birlikte ödemenizi geri alabilirsiniz…