E Haciz Nedir ? Nasıl Kaldırılır? Haciz Blokesi Nedir?

Kamu kurum ve kuruluşları, ilerleyen teknoloji sayesinde tüm iş ve işlemlerini internet üzerinden yapmaktadır. E-haciz uygulaması da bu işlemlerden biri olup, sistem tarafından konulup kaldırılabilmekte ve vatandaş olarak bizler de bunu yine sistem üzerinden öğrenebilmekteyiz. Devlet, bu sistemle borçlu bireylere ait hesaplar üzerine haciz uygulamasında bulunabilmektedir.

E haciz uygulamasının en temel nedeni, kamu alacaklarının çok daha hızlı ve daha masrafsız olarak tahsil etme isteğidir. Posta ücreti, iş ve iş gücü kaybı, dosyalama gibi zaman alıcı işlemlerden bu uygulama ile uzaklaşılmıştır.

E haciz işlemi, gelir idaresi başkanlığı tarafından başlatılan bir işlemdir. Borçlu bireylerin hesapları üzerinde diledikleri gibi tasarruf etmelerini önleyen bir işlemdir. Çok kişi, e haciz uygulaması ile zaman zaman karşılaşabilir hatta hepsinin e haciz uygulanma sebepleri değişiklik göstermektedir.

E haciz uygulaması ile hesabınızdaki bakiye, borç tutarı kadar sistem tarafından blokeye alınmaktadır. Blokeye alınan paralar, belirli işlemlerin sonunda borçlunun borcundan tenzil edilmek suretiyle borçluya ait hesaptan alınarak borçtan düşülür. Bu süre içinde hesabınızda bulunan para üzerinde dilediğiniz tasarrufta bulunamaz, paranızı hesaptan alamazsınız. Hesabınız üzerinde rahatça tasarruf edebilmek için e hacizden kurtulmanız, borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

E hacizden kurtulmak sanıldığının aksine çok kolay bir işlemdir. O zamana kadar borcunuz hakkında herhangi bilginiz olmayabilir, ta ki bankaya gidip para çekmek isteyip de çekemeyinceye kadar… Bu durumda, bankadan haciz dosya numarasını öğrenip ilgili idareye borcunuzu ödemek ve blokenin kaldırılması amacıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da e haciz uygulaması kapsamında size tebliğ edilen borcu, tebliğ eden idareye karşı öderseniz yine borçtan ve borç blokesinden kurtulmuş olursunuz.

Eğer ki, borcunuzun bulunmadığı iddiasındaysanız, elinize ulaşan tebligat ile birlikte 1 haftalık süre içinde ilgili idareye başvurarak ödeme emrine itiraz edebilirsiniz.

Bu süreçlerin sonunda, borcunuzu öderseniz ya da ödeme emrine karşı borcunuzun olmadığına dair iddianızın doğruluğunu ispatlarsanız, hesabınıza işlenmiş olan haciz blokesi yine sistem tarafından kaldırılacaktır. Tutun ki borcunuzun tamamını ödemediniz ve taksitlendirme yaparak taksit vadelerinde ödeme yapacağınızı taahhüt ettiniz; bu durumda da hesabınızda bulunan e haciz blokesi kalkacaktır. Burada önemli bir ayrım var; vasıta ve gayrimenkullerde bulunan hacizleri taksitlendirme yoluyla blokelerden kaçınılamaz.