Emekliler, Maaşlarının Kaç Katına Kadar Kredi Alabilir?

Emekli birisi olarak, ihtiyacımı karşılamak, bir şeyler satın almak, çocukların düğününü yapmak ya da çocuklarımın üniversite masraflarını karşılamak amacıyla her daim krediye ihtiyacımın olabileceğini düşünüyorum. Bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte maksimum 75 ya da 80 yaşını da geçmemişsem eğer ve tabi ki kredi notuma da güveniyorsam kredi kullanabileceğimi düşünüyorum. Ancak, kredi kullanabileceğimi bilmeme rağmen ne kadar kredi kullanabileceğimi hesaplayamıyorum. Eğer siz de böyle düşünen emekli vatandaşlarımızdan biri iseniz sizler için hazırladığımız bu yazımızı dikkatle okumanızı rica ederiz.

Yaş ve kredi puanı şartlarını sağlamanız halinde yani 80 yaşını aşmadığınız halde ve kredi notunuz da yüksekse PTT den maaşınızın 40 katına kadar kredi alabilmektesiniz. Önemli olan, geçmişte gerçekleştirmiş olduğunuz ödemelerin düzenidir. Düzenli ödemelere sahipseniz ve borçlanmanız makul seviyelerde ise, hem kredi notunuz yüksek olacaktır hem de ihtiyacınız olan krediyi kullanabileceksiniz.

Kredi kullanımının yaygın olduğu ülkemizde, kredi seçenekleri bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Her bankanın farklı kampanyaları mevcut olup değişik vade ve ödeme seçenekleri ile rahatlıkla ödeyebileceğiniz krediyi seçebilmektesiniz. Maaşımızın kaç katı kredi alabileceğimiz konusu kredi notumuzla ve aylık gelirimizle yakından ilgilidir. Aslında en rahat ödeme limiti, maaşın 10 katıdır ancak bankalarca verilen kredi rakamı maaşın 40 katına kadar çıkabilmektedir. Önemli olan ödeme planının doğru hazırlanmasıdır.

Düzenli ödeme sahibi müşteriler, hane gelirleri ile de değerlendirilebilmektedirler. Böyle olduğunda, alınacak kredi miktarı daha da artmaktadır. Ancak burada amaç en yüksek kredi tutarını almak olmamalıdır. Alacak olduğunuz kredinin aylık ödemeleri, en fazla maaşınızın %60’ı olmalı ya da aile geliri ile birlikte gelirinizin %70ini geçmemelidir. Çünkü, bu orandan daha fazla tutarda kredi taksiti ödüyor olmanız, sizin aylık standart geçim durumunuzu zorlaştıracaktır.