Emeklilere ilave ikramiye müjdesi !

TBMM, dün gece yine geç saatlere kadar çalıştı. Sicil affı konusunda bir önceki yazımızda paylaştığımız bilgiler biraz daha netleşirken 30 yıldan fazla çalışarak emekli olan memurlara da ilave ikramiye müjdesini verdi. Bu düzenlemeden 400 binin üzerinde kişinin yararlanması bekleniyor.

2015’ten önce emekli olan 30 yıl ve üstü hizmeti olanlara da ikramiye alma imkânı getirildi. Bu düzenlemeden 408 bin kişinin yararlanması ve toplamda 2.1 milyar TL ödeme yapılması bekleniyor.

Hizmet süresi hesabındaki 30 yıllık sürenin Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilmesi sonucunda oluşan sorunun giderilmesi adına yeni bir düzenleme yapıldı ve 30 yılı aşan her hizmet yılı için ilave ikramiye ödemesi yapılacağı torba yasa ile açıklandı.

Böylece 30 hizmet yılının üzerinde çalışması olan memur emeklileri, dava açmaya gerek kalmadan başvuru yaparak ikramiyelerini alabilecek.

Peki ikramiye tutarının hesaplaması nasıl olacak? 30 tam hizmet yılını aşan her tam hizmet yılı için, kişilerin emekliye ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkate alınarak hesap yapılacak.

Yasa kapsamına giren kişilere, yasanın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden 1 yıllık süre içinde başvuru yapmaları şartıyla, yedi bin beş yüz liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ödenecek; varsa kalan kısmının ödemesi, ödeme tarihinden başlayarak hesaplanarak kanuni faizi ile birlikte takip eden yılın aynı ayı içinde ödenecek.

Dava açmaya gerek kalmadan başvuru sahipleri, ikramiyelerini belirtilen sürelerde alabilecek