Emekliye promosyonlar ne zaman yatırılacak?

İlk önce 4 banka ile imzalanan ancak görüşmelerin diğer bankalar ile de devam ettiği protokolle, promosyonun hangi şartlarla ve nasıl ödeneceği, kimlerin promosyon ödemesi alabileceği netleşti. İmzalanan protokole göre yalnızca emekliler değil aynı zamanda ölüm aylığı alanlar da promosyona hak kazandılar.

Promosyonlar, emeklilerin mevcut bankaları tarafından ödenecek. Promosyon alan kişilerin 3 yıl boyunca maaşlarını aynı bankadan almaları şartı mevcut. Banka tarafından promosyon ödemesi tek seferde ve peşin olarak yapılacak. Promosyon ödemeleri önümüzdeki bahar aylarında yapılacak olup Mayıs sonuna kadar tamamlanacak. Ödeme tarihi ise, emeklilerin TC kimlik numaralarına göre belirlenecek.

Akıllara takılan en büyük soru ise şu: ne kadar promosyon ödemesi yapılacak? Emeklilere, ölüm aylığı ve sürekli iş görmezlik maaşı alanlara yapılacak promosyon ödemesi, aylık gelirin miktarına göre değişecek. Bir sınıflandırma yapmak gerekirse, aylık geliri 1.000 TL nin altında olanlara 300 TL, aylık geliri 1.000-2.000 TL arasında olanlara 375 TL, aylık geliri 2.000 TL nin üzerinde olanlara 450 TL promosyon ödemesi yapılacaktır.

Emekli maaşında ya da ölüm aylığında herhangi sebeple kesinti yaşayanlar, kesinti öncesi net maaş üzerinden promosyonlarını alacaklar. Örneğin, maaşı 1.750 TL olan kişinin 550 TL si icra için kesiliyor olsa da 375 TL promosyon alacaktır.  Ayrıca 3 yıl içinde herhangi sebeple maaşında artış olan kişinin alacağı promosyon miktarı değişmeyecektir.

Kişinin, SGK dan 1 ya da daha fazla geliri varsa, örneğin hem kendisi emekli hem de eşinden ölüm aylığı alıyorsa, bu durumda promosyon miktarı, toplan gelir üzerinden hesaplanacaktır. Yani 1.650 TL emekli maaşı, 660 TL eşinden ölüm aylığı alan birisine 450 TL promosyon ödemesi yapılacaktır.

4 banka ile başlayan promosyon görüşmelerinde özel bankalar ile de görüşmeler devam etmektedir. Dolayısıyla bankaların birbiri ile mücadele edecek olduğu bu rekabet ortamında promosyon tutarının artması bekleniyor. Tabi ki buradaki detaylar, önümüzdeki günlerde netleşecektir. Tabi ki promosyon ödemesinin daha yüksek olduğu bankaya geçmek isteyen emekliler şuna dikkat etmelilerdir: banka ile promosyon imzalarsa eğer, 3 yıl süre ile bulunduğu bankayı değiştiremeyecektir. İlla ki değiştirmek istenilirse; banka, yapmış olduğu promosyon ödemesini geri alacaktır.

Yukarıda detay vermiş olduğumuz promosyon miktarlarında kamu bankaları ölçüt alınmış olup; özel bankaların da promosyon görüşmesine katıldığını hesaplarsak, promosyon miktarının piyasa şartlarında artması kaçınılmazdır. Garanti Bankası, İş Bankası ve Akbank fiilen protokolü imzalamışlardır, ancak, şartlar henüz ilan edilmediğinden detaylar bilinemiyor.