Emekliyim konut kredisi alabilir miyim?

Hayatımızın neredeyse tamamını çalışarak geçirdikten sonra, emeklilik yaşantımızda daha rahat yaşamayı hayal ederiz hep. Emekli olan herkes, her ay düzenli yatan maaşlarıyla kendi hallerinde, maddi sıkıntı çekmeden rahat olarak yaşamayı ister. Çalışırken yüksek giderlerinden dolayı bir türlü ev alamamış olan emekli müşterilerimiz, kendi evlerini satın alıp kendi evlerinde hayatlarına devam etmeyi planlayabilirler. Ellerinde bulunan bir miktar nakit ile birlikte bankadan alacak oldukları kredi ile tabi ki emekli olan herkes kendine bir ev satın alabilir.

Bankalar, bu konuda kendilerine gelen talepleri olumlu sonuçlandırmaya çalışırlar. Ancak birkaç hususa önem verirler. Bunlardan ilki, kredi çekmek isteyen emekli kişinin yaşıdır. Genellikle 65 yaşını geçmiş kişiler, kredi sigorta şirketi tarafından sigortalanamadığı için bankalardan kredi alamazlar. Yaş kriteri ile birlikte emekli kişiler için dikkat edilen bir diğer husus, başvuruda bulunan kişinin kredi değerliliğidir, sicilinin düzgün olması, o ana kadar yapmış olduğu ödemelerin düzenli olması değerlendirmede çok önemlidir. Kredi notu yüksek olan emekli vatandaşın, yapmış olduğu kredi başvurusu, diğer başvurulara nazaran daha hızlı sonuçlanmaktadır. Kredi başvurusunun değerlendirilmesi açısından, sadece yaş ve kredi notu tabi ki yeterli değildir. Başvurulan kredinin aylık ödeme tutarlarının, emekli maaşı ile ödenip ödenmeyeceği çok önemlidir. Ekspertiz raporuna göre alabileceğimiz kredinin aylık geri ödemeleri, emekli maaşı ile rahatlıkla ödenebiliyor olmalıdır. Ödemelerin yetersiz kaldığı kredi başvuruları, doğrudan reddedilecektir.

O halde, 65 yaşını aşmamış emekli kişiler, kredi değerlilik notlarının yüksek olması halinde ve aylık ödenecek taksit tutarları ile gelirlerinin uyması ile konut kredisi kullanabilirler.