Emekliyim ne kadar kredi alabilirim?

Yaşamımızın her anında bazen ihtiyaçlar bazen de borçlar gereği nakit paraya ihtiyaç duymaktayız. Hali hazırda nakit paramız mevcutsa ihtiyaçlarımızı karşılamak adına durum çok iyidir. Ancak bazen de belki aylık giderlerimizin yüksek olmasından dolayı belki de gelirimizin düşük olmasından dolayı kenarda para tutamayız. Hal böyle olunca, en büyük desteği bankalardan almaktayız.

Günümüzde bireysel anlamda en sık kullanılan kredi türleri ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisidir. Bu kredilere ihtiyaç duymamız ya da alıp ödememiz de aylık gelirimizle çok alakalıdır.

Kanunen reşit olmuş birisi, aylık gelire de sahip ise, kredi başvurusunda bulunabilmektedir; bunun yanında emekli olan bir kişi de kredi başvurusunda bulunabilecektir.

Kredi notu yüksek olan, ödemelerinde sorun yaşamamış olan, sabit emekli maaşı bulunan bir kişi istediği finans kurumundan kredi başvurusunda bulunabilir ve yüksek olasılıkla bu başvurusu olumlu sonuçlanır.

Akıllara sıklıkla geren soru ise, emekli birisinin ne kadar kredi alabileceği konusudur. Çok ince hesaplama olmasa da genel olarak bakıldığında, başvurulan kredinin aylık ödemeleri emekli kişinin maaşının %60 ına kadar denk gelen kısımla kredi kullanabilir. Ancak, belirtmek gerekir ki bu durum net bir durum değildir. Bazen emekli kişinin maaşının %100 ü kredi taksiti olabilir. Bu durumun çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Birkaç örnek verelim; mesela kişinin eşi de emekli ise, kişinin başka geliri var ise, çalışmaya devam ediyorsa vb örnekler çoğaltılabilir.

Bankalar, emekli kişiye kredi vermeye isteklidir. Çünkü, emekli kişiye sadece kredi verilmekle kalınmaz, kişi aynı zamanda kredi kartı müşterisi olur, emekli maaşını şubeden alır, faturalarını öder…

Kredi notu iyi olan ve ödemelerinde sorun yaşamamış olan emekli kişi, örneğin İş Bankası’ ndan üç ayda bir ödemeli kredi alabilmektedir. Garanti Bankası, bu konuyu desteklemektedir. Emekli olan birisi, maaşına ve gelirine göre dilediği ödeme planı şekliyle 50.000-TL ye kadar rahatlıkla kredi kullanabilmektedir.

Kredi notu ve ödemelerin düzenli olmasına rağmen bazı durumlarda emekli kişiler kredi kullanamamaktadır. Bunun sebebi ise genellikle yaş sınırının aşılmış olmasıdır. Bankadan bankaya farklılık gösteren yaş sınırı genellikle 65 – 80 arasıdır. yani, 70 yaşını aşan bir kişi, banka mevzuatı gereği o bankadan kredi alamamakta ancak diğer bankanın mevzuatında yaş sınırı 75 olduğu için diğer bankadan kredi kullanabilmektedir.