En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Makul müşteri olarak bazen ihtiyaçlarımız maximum olabilir, bu durumda ise bankadan alacağımız kredi kurtarıcımız hatta hava yastığımız olacaktır. Bankadan alacağımız kredinin bu anlarda alabileceğimiz en üst düzeyde olmasını isteriz. Ancak, bankalar çeşitli kriterlerle bizleri testten geçirerek bazen istediğimiz krediyi onaylayabiliyorlar bazen de ya talep ettiğimiz limitimizi ya da vadeyi değiştirmek zorunda kalabiliyorlar. Limitin azalması ya da vadenin değişmesi bir bakıma kredinin hiç onaylanmamasından daha iyi bir sonuçtur.

Kredi notunun yüksek olması ile birlikte beyan edilebilir gelirin de yüksek olması, alabileceğimiz kredi rakamını artıran en önemli faktördür. Yüksek bir gelirin var olmasının yanı sıra beyan edilebilen ek gelirlerin varlığı, kredinin teminatı için sunulabilecek ev ya da araba kıstasları ile kredi rakamı daha da artırılabilmektedir. Düzgün bir kefilin var olması da kredi için olumlu etki yaratmaktadır.

Kredinin türü, kredi rakamında oldukça etkilidir. Bir müşteriye maksimum 48 ay vade ile 100.000- TL kredi rakamı onaylanmazken aynı müşterinin aynı şartlarda 120 ay vadeli konut kredisi talebi çok da rahat onaylanabilmektedir. Kurumsal ve KOBİ müşteriler için de durum aynıdır. Bireysel müşteri limitinde onay verilmeyen bir kredi tutarı, aynı şartlarda kurumsal müşterinin başvurusu sonucunda onay alabilmektedir. Bireysel müşterilerde en fazla limit konut kredisinde verilmektedir. Aylık taksit tutarı ve gelir orantısının sağlanmasının yanı sıra, evin değerinin maksimum %75 ine kadar kredi kullanılabilir.

En fazla ne kadar kredi alabilirim sorusuna net bir cevap vermek kesinlikle mümkün değildir. Kredi puanı, belgelenebilir gelir hatta belgelenebilir ek gelir, kredinin nerede kullanılacağı gibi analizler sonucunda kredinin akıbeti belli olacaktır ve kesinlikle her müşteri için ayrı değerlendirme yapılmaktadır. 50.000- TL nakit kredi alamayan bir müşteri, 250.000-TL konut kredisi kullanabilmektedir. Ya da asgari ücretli çalışan iki farklı kişinin 15.000-TL lik kredi başvurularından birisi eşinin çalışıyor olması, evinin kira olmaması gibi sebeplerle 24 ayda onaylanabilirken, diğer müşterinin 15.000-TL talebi 10.000-TL 36 ay olarak değerlendirilebilir. Bu konuda kesin hükümler bulunmamaktadır.

Ancak, düz mantıkla konuya bakarsak; gelirinizin %60 ına kadar kredi alabilmeniz çok muhtemeldir. Ya da toplam gelirin 36 katına kadar kredi almanız mümkündür diyebiliriz.