En uzun vadeli konut kredisi kaç aydır ?

Hayal ettiğiniz gibi bir ev alma  fikri, hayatımızda vereceğimiz en önemli karardan birisi. Bir evi alabilmek için büyük miktarlarda birikime sahip olmamız gerekiyor.

Ancak, bu kadar parayı nasıl bir araya toparlayabiliriz? Tabi ki sabit geliri olan bizler, her ay düzenli para biriktirmekle bu kadar yüklü miktarı bir araya getiremeyiz. Eğer ki yeterli peşinatımız varsa bankalardan bu konuda yardım alabiliriz. İşleyişte almak istediğimiz evin ekspertiz değerinin maksimum %25 ini peşinat verirsek kalan %75 ini kredi ile tamamlayabiliriz. Burada karşılaşacağımız temel sorun ise ödemelerimizin aylık taksit tutarlarıdır.

Bankalar, konut kredilerini genellikle 10 yıllık yani 120 aylık vermektedirler. Bazen 120 aylık ödemelerde aylık taksit tutarları, ödeyebileceğimiz taksit tutarını aştığından konut sahibi olamayacağımız hissine kapılırız.

Garanti Bankası, Şeker Bank ve Deniz Bank müşterilerine 20 yıl vadeli konut kredisi kullandırabilmektedirler. Ancak Şeker Bank 30 yıl vadeli konut kredisi imkanı sunmaktadır.

Kira öder gibi taksit ödeyeceğimiz kredilerle belirlediğimiz vadenin sonunda evimizin bizim olması mükemmel sonuçtur.

Hesaplarımızı yaparken, vade ve faiz karşılaştırmasını iyi yapmalıyı;  çünkü, emin olun ki vade uzadıkça toplamda bankaya ödediğimiz faiz artacaktır. En az faizi en kısa vadede öderiz ama uzun vadeli kredilerdeki avantaj, taksitlerin kısa vadeli kredilere göre daha az olmasıdır. Vade konusundaki önerimiz, iyi düşünmenizdir. Önümüzdeki günlerde konut kredisi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.