Erken kapanan kredilerde hangi ücretler iade edilir?

Günün en büyük ihtiyacı kredilerdir. Kredi kullanmadan hiçbir ihtiyacımızı gideremediğimiz gibi hiçbir menkul ya da gayri menkulü nakit olarak satın alamamaktayız. Bunun sebebi ekonomik şartlar olmasının yanı sıra sabit gelirli insanlar olarak ihtiyaçlarımızı düzenli karşılayamadığımızdan kaynaklanmaktadır. İhtiyaçlarımızı hep bir sonraki aya ertelerken en son hepsi üst üste yığılıp kalmakta ve kesenin dibindeki delik her geçen gün daha da büyümektedir. Çünkü almış olduğumuz ücretler sabit geçinebilmemizin yanı sıra ekstradan çıkan ihtiyaçlarımıza yetmemektedir. İş kurmak istesek, eksiğimiz kalıyor; ev almak istesek eksiğimiz kalıyor…

Bir çok kere kredi alıyoruz, ödüyoruz bir daha alıyoruz. Kimi kredimizi vadesinde hiç aksatmadan ödüyoruz kiminde ufak tefek gecikmeler derken kimi kredilerimizi de paramız oldukça erkenden ödeyip rahatlayalım diye erken kapatıyoruz.

Kimi kredi türlerinde mesela en görünen örnek ki konut kredileridir, bu kredi türünde erken kapattık mı mutlaka bir ceza öderiz. Buna erken kapama komisyonu adı verilmektedir. Ancak genellikle nakit kredilerde erken kapama yaparsak bir faiz indirimi söz konusu olmaktadır.

Krediler müşterilere ödenirken kendilerinden bir takım masraflar kesilmektedir. Nakit krediler için bahsedecek olursak, müşterilerden dosya masrafı ve hayat sigortası kesilmektedir. Konut ve taşıt kredilerinde ya da ipotek teminatlı kredilerde işler biraz daha farklıdır. Mesela, konut kredilerinde, müşterilerden deprem sigortası, konut sigortası, ekspertiz bedeli, ipotek masrafı, dosya masrafı, hayat sigortası kesilmekteyken taşıt kredilerinde kasko ve trafik sigortası, dosya masrafı, hayat sigortası ve araç rehin bedeli kesilmektedir.

Nakit kredilerde, kredinizi erken kapattığınızda dosya masrafını geri alamazken kapattığınız andan kredinin sözleşmedeki bitiş tarihine kadarki kısmını kapsayan hayat sigortası tutarını geri alabilirsiniz.

Konut kredileri için bahsedecek olursak, erken kapama işlemi ile birlikte belirli bir ceza ödemek durumundayız. Bu cezayı ödemeyi kabul ediyorsak tabi ki belirli bir faiz indirimi olacak ama bu ikisini karşılaştırma yapmamız gerekmektedir. Eğer ki ödeyeceğimiz cezadan fazla faiz indirimi uygulanmaktaysa kredimizi kapatmamız akılcı olacaktır. Ayrıca krediye ait dosya masrafını geri alamıyoruz. Ancak, sözleşmenin bitim tarihine kadar devam edecek olan hayat sigortası bedelini geri isteyebiliriz. Deprem sigortası zorunlu olmakla birlikte iptali söz konusu değildir. Ancak, konut sigortasını kredimiz bittiği için iptal ettirebiliriz. Konut sigortası, kredi olmadığı için ihtiyari duruma dönüşmüştür.

Kredimizi erken kapatınca dosya masrafını alamıyoruz ama diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi dosya masraflarının iadesi konusunda hakem heyetleri ve tüketici mahkemelerine başvurmanın önü açıktır. Dilerseniz eğer başvuru yapabilirsiniz. Ama bu başvuruyu yapmadan önce dosya masrafının iadesi ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.