Erken Ödeme Komisyonu Nedir

Kullanılan kredinin erken kapatılması sonucunda bankalar, elde edecekleri faiz gelirini alamadıkları için zarar etmektedirler. Bu zararın telafisi amacıyla da müşterilerinden erken ödeme komisyonu talep etmektedirler. Sıklıkla konut kredilerinde ve ticari kredilerde karşılaşılan bu komisyon, borcun ödeme planındaki tarihten önce kapatılması ile karşımıza çıkmaktadır.
Müşteriler, konut kredilerinde mevcut olan birçok masrafa karşı itiraz edebilmekte hatta bu masrafları geri alabilmektedirler; ancak, erken ödeme komisyonu için bu durum söz konusu olamaz. Erken ödeme komisyonu tamamen yasal bir uygulamadır ve müşteriler kredilerini erken kapatırlarsa bu komisyonu ödemekle yükümlü olurlar.
Ticari kredilerde ise, aynı uygulama ile karşılaşmaktayız. Müşteriler, erken ödeme komisyonunu ödemekle yükümlü olup geri talep edemezler.
Erken ödeme komisyonu yasal tutarı, kalan borcun %2 ‘sidir. Her bankada bu oran aynı uygulanmaktadır. Müşteri, kredisini erken kapatıp bu komisyonu ödedikten sonra, komisyonun geri iadesi için başvuruda bulunamaz, başvuru yapsa bile bu başvurusu olumlu sonuçlanmaz. Ancak, kredi vadesi 36 aydan az kalmış ise, uygulanacak erken ödeme cezasının oranı %1 olmaktadır. Erken ödeme komisyonu taşıt kredilerinde ve ihtiyaç kredilerinde uygulanmamaktadır.
Konut kredinizi kapatmaktan ziyade, ara ödeme yapmak istemeniz durumunda da, yatıracağınız para anaparadan düşeceği için, yatırmak istediğiniz rakam kadar erken ödeme cezası hesaplanmaktadır.
Dikkat edilmesi gereken birkaç ayrıntı bulunmaktadır. Kredi taksitlerinde en yüksek faiz ilk aylarda ödenir, sonraki taksitlerde anapara payı yükselerek faiz payı düşmektedir. Ara ödeme ya da kapamayı ilk zamanlarda yapmanız avantajınıza olacaktır.
Vade sonuna kadar ödeyeceğiniz faiz ile erken ödeme yapmanız durumunda ödeyeceğiniz ceza arasında hesap yapmalısınız, faiz ya da ceza ödemek hangisi avantajlı ise onu tercih etmelisiniz. Bazen krediyi erken kapamak yerine, toplu paranızı faizde değerlendirmek daha avantajlı olabilmektedir. Mesela faizlerin düşük olduğu zamanda kredi kullanıp faizler yükselince krediyi kapatmak makul karar olmayabilir.
Lapama ya da ara ödeme kararı vermeden önce kesinlikle bankanız ile görüşüp hesap yapmalısınız.