Eşinizin Kredi Notu Sizin Kredi Notunuza Etki Eder Mi?

Kredi notu bankalarla ilişkisi olan tüm bireysel ve tüzel kişiler için hesaplanan bir puanlama sistemidir. Kredi notunu oluşturan etmenleri bir diğer yazımızda açıklamıştık.  Çiftlerin sıklıkla merak ettikleri ‘eşinizin kredi notu sizin kredi notunuzu etkiler mi’ sorusuna ise bu makalemizde cevap vereceğiz.

Evlilikle birlikte çiftler hayatlarını birleştirdikleri gibi banka hesaplarını, kredi kartlarını ve kredilerini de birleştirerek ortak kullanım sağlarlar. Ancak bankalar kredi değerlendirmelerini çift olarak değil şahıs üzerinden yapar. Keza hesaplar birleştirilse de dahi bireysel hesap değil ortak hesap olarak işlem görür. Ortak hesap kullanımında eşinizin kredi notunun düşük notu olması ileride kredi başvurusu yapacağınız zaman sizi de etkileyebilir.

Ancak birebir sizin kredi notunuza etkide bulunmaz. Lakin dediğimiz gibi kredi başvurunuzu ve aldığınız kredini  şartlarını dolaylı olarak etkileyecek.  Bu durumda önceliği eşinizin kredi notunu yükseltmeye ayırmanız yararlı bir çözüm olacaktır.