Ev Hanımları Kredi Alabilir Mi? Hangi Bankalar Ev Hanımlarına Kredi Verir?

İhtiyaçlarımız, günlük ihtiyaç da olsa büyük ihtiyaç da olsa her ekonomik gruptan insanın bu ihtiyaçları adına kapısını çaldığı ilk yer bankalardır. Kişiler, genellikle şunu düşünür: Aylık geliri olmayan kişi bankalardan kredi alamaz. Bu kanı, yanlış bir kanıdır. Hayır, herkes bankaya kredi için başvurabilir ancak kredinin onaylanması bir takım şartların bir arada değerlendirilmesine bağlıdır.

Evet, ev hanımları, herhangi gelirleri olmadığı için ilk bakışta kredi alamazlar; çünkü, bu krediyi alsalar da nasıl ödeyecekleri sorusu banka için büyük risktir. Ancak, bankaların yeni müşteri edinme çabaları sonucunda bu soruna çözüm bulunmuş gibi görünüyor.

Mesela, ev hanımı büyük kredi alamaz. Peki neye göre büyük kredi? Büyük kredi, kişiden kişiye değişir.

Kişi, ev hanımıdır ama geliri eşi ile birlikte değerlendirilir ve aile geliri yüksektir. Elbette ki hane gelirine göre ev hanımının kredi başvurusu değerlendirilecektir.

Ev hanımı olan kişinin kira geliri mevcuttur mesela. Her iki durumda da ev hanımı kişi, kredi başvurusunda bulunabilir hatta krediyi kullanabilir. Ancak, kredinin büyüklüğüne göre kendisinden bankaca kefalet ya da ipotek gibi teminatlar talep edilebilir. Ev hanımına ait araç da teminat oluşturur, tarla da…

Çünkü ev hanımları, yeni müşteri olmaları açısından bankalar için büyük potansiyeldir. Hem bankaların işlem hacmi açısından hem de ev hanımlarının ekonomiye sağlayacağı katkılar açısından ev hanımlarının kredi başvuruları önemlidir. Ev hanımları, aldıkları kredilerle hane ihtiyaçlarını karşılayabilirler ya da kendi işlerini kurarak aile ekonomisine katkı sağlayabilirler.

Bir ev hanımı kredi almak istiyorsa, öncelikle kredi puanı bilinmelidir. Kredi puanı henüz yoksa, kredi kartı alıp kullanarak ve düzenli ödeyerek iyi bir kredi puanı oluşturmalıdır. Yani, borcuna sadık olduğunu bankaya göstermelidir. Eğer ki, kredi puanı düşükse, öncelikle puanını yükseltmelidir.

Kredi puanı yüksek ise, Finansbank, İNGBank, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Bank Pozitif, Yapı Kredi Bankası, Şeker Bank ile öncelikli olarak bu konu hakkında görüşmelidir.