Ev hayali kuranlara rehber: 15 bin TL’lik destek nasıl alınır?

İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlara konut hesabı açtırmaları halinde devlet tarafından 15 bin TL’ye kadar destek sağlanması için gerekli olan alt yapılar hazırlandı. Bu sayede pek çok kişinin ev sahibi olması hedefleniyor. Peki konut hesabına devlet desteğinden kimler, hangi koşullar altında yararlanabilir? İşte 11 soruda 15 bin lira devlet desteği alma rehberi…

Ülkem insanı için oluşturulmuş başka bir birikim hesabı da konut hesabıdır.

Kendisine ait evi olmayan Türk vatandaşlarının ilk konutlarını edinimlerine katkı sağlamak amacıyla ortaya çıkarılmıştır.

Bu hesapta, en az 3 yıl düzenli ödeme yapmak kaydıyla sistemde kalmak gereklidir. Hesaplar 3 yıl, 4 yıl ve 5 yıl vadeli olarak açılmakta olup, sadece Türk parası ile birikim yapılabilmektedir. Konut hesabında hakkedilen faizler yıllık olarak hesaplanmakta ancak faiz ödemesi ana vadenin sonunda yapılmaktadır. Yani, sistemden erken çıkmış olmak faiz kazancı sağlamamaktadır.

Hesaplar açılırken, açılış sırasında kişinin kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti ya da kat irtifakı bulunan veya müstakil tapulu konut niteliğine haiz taşınmazı olmamalıdır. Hesabı açtıracak kişi sadece Türk vatandaşı olmalıdır. Aklımıza gelen diğer bir soru ise reşit olmayan çocukların durumudur. 18 yaşından küçük çocuklar için anne, baba ya da vasileri tarafından bu hesap açtırılabilir ve 18 yaşına gelene kadar veli ya da vasilerinin tasarrufunda bulunur.

Konut hesapları TL cinsinden ve sadece tek kişilik açılabilir. Min 3 max 5 yıl vadeli olarak açılabilir. Vadesi dolmadan kapanan konut hesaplarına faiz işlemez, süresi dolduktan sonra ise aynı vadede yenilenirler. Aylık ve 3 aylık dönemler halinde para yatırılabilir. 3 yıl vadeden az süreli konut hesaplarına devlet katkısı verilmez. Konut hesabı açtıran bir kişiye yalnızca bir hesap için devlet katkısı ödemesi yapılır.

Devlet katkısından faydalanmak için kişinin ilk evi olmalı, en az 3 yıl düzenli ödeme yapmış olmalı, Türk vatandaşı olmalı ve kişi konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içinde başvuruda bulunmalıdır.

Devlet katkısından faydalanabilmek için konut, kat mülkiyeti tapusuna sahip olmalı, kat irtifakı varsa eğer yapı kullanım izin belgesi de bulunmalı, müstakil bir taşınmaz ise konut nitelikli olmalı ve yapı kullanım izin belgesi bulunmalıdır. Ancak, devremükler ile eş ve 1. Derece kan hısımlarından satın alınan konutlara devlet katkısı ödenmemektedir.

Hesabınızı iyi yapın

KONUT hesabında biriken paranın yüzde 20’sinin en fazla 15 bin TL’yi geçmemek üzere devlet katkısı olarak ödenmesi pek çok kişinin matematik hesabına girmesine neden oluyor. Mutlaka kafasında ev alma fikri olanların konut hesabı açtırması gerekiyor. Çünkü ev almayanlara devlet desteği ödenmiyor. Diğer yandan devlet desteğinde üst sınır olması nedeniyle beş yıl içerisinde 75 bin TL ve üzerinde birikim yapan kişiler, beş yılın sonunda konut hesabında biriken para artsa bile devlet desteği artmayacağı için ödeme yapmaya devam etmek durumunda kalacaklardır. Bütün bu nedenlerle konut hesabı açtıracak kişiler hesaplarını iyi yapmalılar.