Faiz Oranları Yüksekse Konut Kredisi Alınır mı ?

Günümüzde ortalama gelire sahip kişilerin en büyük hayalidir ev sahibi olmak. Ev almak isteyen bir çok kişinin merak ettiği ortak konu ise banka kredisi ile nasıl ev sahibi olabileceğidir. Ev almayı planladığımız, bu planı hayata geçirmek istediğimiz bir zamanda konut kredilerinin faiz oranı, ülke genelinde yüksek seyretmekte olabilir. Peki faiz oranları yüksekse kredi çekmemek mi avantajlı ya da istediğimiz krediyi alıp beklediğimiz evin bir an evvel sahibi olmak mı daha avantajlı? Bu sorularla her gün çok sayıda kişi meşgul olmaktadır. Kişi, alacağı ev ile ilgili tüm bilgilere sahipse ve kararını kesinleştirmişse diğer konuları değerlendirelim.

 

Ev almak isteyen kişi, almaya karar verdiği evin emsal değerlerine bakmalıdır. Almak istediği ev, emsallerinden daha ucuz ise, evin fiyatının satıcının acil nakit ihtiyacından dolayı mı ucuz olduğunu öğrenmelidir. Satıcı, paraya sıkışmışsa, evi elinden çıkarmak istiyor olabilir. Bu dönemde faiz oranlarının yüksek olduğu fikrinden yola çıkarsak, piyasa faiz oranları ile kredinin bize olan maliyetini ve evi emsal değeri ile satın almış olsaydık maliyetimizi hesaplamalı, avantaj durumumuzu değerlendirmeliyiz.

 

Faiz oranları yüksek seyrederken, kira getirisinin iyi olduğu bir evin satılıyor olduğunu bildiğimiz durumlarda da konut kredisi çok avantajlı olabilir. 5 yıl gibi kısa bir sürede konut kredisinin tüm maliyetinin yarısını çıkaran bir evin satın alınıyor olması, her zaman avantajlıdır. Böyle bir ev, yatırım için en ideal ev türüdür.

 

Genel olarak almayı düşündüğümüz evin fiyatı, emsal bedellerden farklı değilse yani fiyatı bizim için makul bir avantaj seviyesinde değilse ve iyi bir kira getirisi sağlayacağı düşünülmüyorsa; faiz oranlarının yüksek seyrettiği dönemlerde ev kredisi almak çok da akılcı bir karar değildir. Durum değerlendirmesi yapılırken çıkar ve maliyet hesabı çok iyi yapılmalıdır. Bir küçük bilgi de aktarmak isterim; ülkemizde genellikle faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde ev fiyatları genel itibariyle düşmektedir. Şöyle de denebilir: konut kredilerinin faiz oranlarının düşük olduğu dönemlerde ev fiyatları yükselmektedir.