Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017

Faiz oranlarının artmaya başladığı şu günlerde tüketiciler olarak istediğimiz ilk şey, bankalara en az faizi ödediğimiz krediyi almaktır. Her ne olursa olsun ekonomimizin hareketlenmeye başladığı şu günlerde çok kişi kredi kullanıyormuş gibi görünse de birçok kişi de faiz ödememek için kredi kullanmamaya gayret etmektedir. Genellikle kredi kullanmayan bu kesim, faiz ödemek istemiyorsa, katılım bankalarına yönelmelidirler.

Faiz, bana göre, paradan ayrı kalmanın sağladığı faydadır. Literatürde ise, banka ya da finans kuruluşunun müşterisine verdiği ödünç paraya karşılık aldığı paydır.

Kar payı, mevcutta bulunan işletmenin gelirleri toplamında giderlerinin çıkarılmasıyla elde edilen karın ortakların ortaklık oranları ölçüsünde aldıkları paydır.

Bankalar, kredi kullandırma amacı ile kurulan ve giderlerini faaliyetlerinden elde ettikleri gelirler ile karşılayan kuruluşlardır. Bankalar, verdikleri kredi ölçüsünde para kazanırlar. Ancak, her zaman verdikleri krediler faize sahip olmamaktadır. Yani, dönemsel yapılan kampanyalarla müşterilerine faizsiz de kredi kullandırabilirler. Ancak sadece dosya masrafı ve sigorta giderine müşteri katlanmak zorundadır.

Faizsiz kredilere verilebilecek en güzel örnek, genellikle kısa vadeli verilen ve yıl sonlarına doğru otomotiv sektöründe uygulanan sıfır araç alımlarına yönelik verilen krediler gösterilebilir.

KOBİlere ve çevre duyarlılığına yönelik kredi kampanyaları ayrıca devlet tarafından desteklenmektedir. Özellikle KOSGEB kredileri, bu tür krediler için verilebilecek güzel örneklerden. Firmalar, faizsiz kredi kullanmakta, faiz KOSGEB tarafından ödendiği için de banka faiz kaleminden zarar etmemektedir.

Kar payı odaklı, katılım bankalarınca kullandırılan faizsiz kredilerde de durum farklı değildir. Adı ister kar payı olsun isterse faiz olsun, katılım bankalarında da faiz ya da kar payı arasında rakamsal açıdan herhangi fark bulunmamaktadır. Bulunduğumuz karma ekonomik sistemde, kar payının da faiz temelleri üzerine inşa edildiğini rahatlıkla sezmekteyiz.

Kar payı oranına göre faizsiz kredi veren bankalar şunlardır:

-Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

– Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.

– Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

– Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

– Vakıf Katılım A.Ş.

Katılım Bankalarının yanı sıra güncel kampanyalarına göre faizsiz kredi veren bankalar ise;

-KOBİlere özel faizsiz kredi imkanı ile Halk Bankası

-Otomatik ödeme talimatınıza 1000-TL ye kadar faiz indirimi sağlayan Denizbank ve TEB

-Faiz oranına göre ya da kredinin faizsiz olmasına göre Odeabank

-2.000-TL faizsiz kredi imkanı ile Garanti Bankası

-1.000-3.000TL arası faizsiz kredi imkanı ile İş Bankası ilk bakışta göze çarpmaktadır.

 

Yıl sonlarında sıkça gördüğümüz otomobil alımları için verilen faizsiz kredilerde ise en çok Citroen, Fiat, Opel, Dacia, Renault, Ford, Nissan, Wolkswagen, Peugeot ve Skoda ‘yı sıklıkla görmekteyiz.