Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeksin ülkemizin önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile kurulduğunu ve kredi kayıt bürosu ile çalıştığını daha önce belirtmiştik. Findeks bir finansal hizmet vericisidir. Findeks te herkesin geçmişinde kullandığı çeşitli kredi ve kredi kartlarının geçmiş bilgilerinin depolandığı bir sanal ortam söz konusudur.

Günümüzde krediler için fiyatlamanın söz konusu olduğu bir ortamda kredi notu gayet önemlidir. Puanı yüksek olan kişiler daha kolay ve daha uygun faiz oranı ile kredi kullanabilmektedirler. Bu sebeple bankaya kredi çekme amacıyla başvuracak olan kişinin puanını öğrenmesi, bankadan kendisine gelecek olumlu ya da olumsuz cevabı kestirebilmesi de mümkündür.

Findeks bir veri tabanı olup, sistemce yapılan analizler sonucunda kullanıcılara sayısal değerler olan puanlar verilir. Bu sayısal değerler, kişinin kredi notu olarak adlandırılır.

Findeks sisteminde kurumlara ve şahıslara ayrı ayrı ücretlendirme yapılır. Finansbank, Akbank ve Garanti Bankası gibi büyük bankalar aracılığı ile de findeks sorgusu yapabilirsiniz.  Bankadan bankaya farklılık gösteren kredi notu öğrenme ücretinin piyasası 3,5- TL ile 10-TL arasında değişmektedir. Ayrıca, findeksin kendi sitesinden puanınızı sorgulama yapmak isterseniz bir defaya mahsus ücretsiz işlem yapabilirsiniz devamında ise sitede size sunulan kampanyalarla paketlerden birini seçip satın alabilirsiniz.

Burada bir alt parantez açmak istiyorum; kredi notumuzu bilmemiz aslında krediyi alıp alamayacağımızı bilmemiz anlamına gelmez. Yanlış değerlendirme yapmamamız için bir açıklama gerekir:

Kredi alabilmemiz için kredi notumuzu bilmemiz yetmez. Kredi başvurumuzun olumlu sonuçlanabilmesi için yanında gereken başka etkenler vardır ki bunları diğer yazılarımızda paylaşmıştık. Mesela ödeyebileceğimiz taksit tutarı ile talep ettiğimiz kredinin aylık ödemelerinin uyumlu olması gibi.

Kredi notumuzu bilmek bize şu avantajı sağlar:  Gelecekteki kredi başvurularımızın nasıl sonuçlanacağı hakkında bize ön görüş verir. Kısacası findekste puanımız düşükse eğer biz, puanımızı artırmaya çalışacağız. Puanımızı artırmak için neler yapabiliriz buna bir sonraki yazımızda değinelim.

İyi günler dilerim…