Fitch’den 16 nisanda gerçekleşecek referanduma yorum

Fitch’den 16 nisanda gerçekleşecek referanduma yorum
15 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 3.140 kez okundu.

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch Ratings, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasına ilişkin söylemlerde bulundu.

Kurumun internet sitesinde oluşturulan vidyo kayıtta, Fitch Ratings Rusya ile Türkiye Kıdemli Müdürü Paul Gamble, oylamanın Türk ekonomisine etmeni hakkında 4 senaryonun olacağını aktardı.Oylamadan “evet” neticesi olması durumunda, Reis-i cumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın iktisada maksimum önceliği vereceğine inandığını gösteren Gamble, “Türkiye’nin ekonomik reform vakti Erdoğan’ın mirasının esasını oluşturmakta.” yorumunda bulundu.

Gamble, cumhur seçiminden “evet” neticesi olması pozisyonunda, Türkiye’nin ekonomik gelişimiyle alakalı İki senaryoyla karşılaşılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

1. senaryo içinde, genel oylamanın 2019’a değin yapılmayacağına işaret eden Gamble, bu sayede hükümetin Türk ekonomisinde yapıyla ilgili değişimleri yerine getirmek gayesiyle dönemin olacağına dikkati çekti.Gamble, ikinci senaryo olayında ise, hükümetin parasal politikalara aynı zamanda bilanço tablosuna odaklanıp maliyeyi hareketlendirme şıkkına müracaat edeceğini dile getirmiştir.

HABERİN DEVAMI AŞAĞIDADIR

Halk oylamasından “hayır” sonucu olması fırsatını bile değerlendiren Gamble, bu pozisyonda da 2 senaryoyla karşılaşılacağını söyledi.

Oylamadan az oy farkı ile “hayır” neticesi çıkması durumunda Türkiye’de erken seçimlerin olacağını dile getiren Gamble, fazla oy farkı ile “hayır” sonucuyla karşılaşılması pozisyonunda de Reis-i cumhur Erdoğan’ın şu zamanki haklarını uygulayarak ekonomiyi ileri taşıyacağını demeçlerine ilave etti.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle

Bir önceki yazımız olan Fitch Ratings ABD'nin kredi puanını açıkladı başlıklı makalemizde abd, fitch ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git