Herkesin Kredi Notu Var mı, Kredi Notu Kaç Olmalı?

Banka müşterilerinin kredi gibi borç bilgilerinin ve ödemelerinin baz alınarak KKB  tarafından hesaplanarak belirlenmesine kredi notu adı verilmektedir.  Halk arasında kred puanı olarak da adlandırılan kredi notu Findeks notu olarak da bilinmektedir. Kredi notunu kredi ve kredi kartı ödemeleri ilişkilendirmektedir. Kredi kullanım yoğunluğu, borçları, ödemeleri ve yeni kredi başvuruları kredi notunu oluşturan etmenlerdir. Finans kuruluşları ve bankalardan kredi başvurusunda bulunacağınız taktirde kişinin kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu riskli seviye de ise kredi başvurusunu genellikle reddedilmektedir.

Kişinin kredi notunu bilmesi bu nokta oldukça önemlidir, kredinin onaylanıp onaylanmayacağına dair bilgi sahibi olması hem kolaylık hemde çözüm aramasına yardımcı olacaktır. Herhangi bir finansal kuruluş ve bankayla borçluluk ilişkisi kuran kişilerin kredi notu bulunmaktadır. Kişinin bankacılık hareketleri baz alınarak kredi notu her ay güncellenmektedir.

KKB’nin hazırladığı kredi notu değerlendirmesi çok riskli ve çok iyi olarak değerlendirilmeye alınmaktadır. Riskli seviye olarak adlandırılan kredi notu 0-799, orta riskli 800-1299, az riskli 1300-1499, iyi 1599-1699, çok iyi olarak değerlendirilen kredi notu ise 1700 ve 1900 arasında değerlendirilmektedir.