Hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileri?

Bankalar, en çok faiz kalemlerinden gelir elde ederken faiz gelirlerinden başka gelirleri de bulunmaktadır. Bu gelirlerden bazılarına örnek vermek gerekirse, kredi kartı üyelik aidatı, hesap işletim ücreti, havale – eft masrafı ilk aklımıza gelenler olur. Müşteriler açısından bu ücretleri ödemek can sıkıcı olsa da bankalar açısından gelir sayıldığından müşteriye geri iade etmek istemezler ya da iptalleri konusunda bazı şartlar istemektedirler.

Hesap işletim masrafı almayan bankalar genel olarak dijital bankacılık platformu olan bankalar ve genellikle katılım bankaları olarak görmekteyiz.

QNBFinansbank tarafından geliştirilen ENPARA, dijital bankacılık piyasasına ilk giriş yapan bankalardan birisi. Birçok bankacılık işleminden ücret talep etmemektedir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, SENİNBANKAN ile dijital bankacılık piyasasına giriş yapmış olup, hesap işletim masrafı talep etmemektedir.

Yapı Kredi NUOVA, dijital bankacılık sektöründe önde gelen bankalardandır. Müşterilerinden hesap işletim masrafı talep etmemektedir.

CEPTETEB müşterileri, hesap işletim masrafı ödememektedirler.

Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve  diğer katılım bankaları müşterilerinden aylık ya da yıllık olarak hesap işletim masrafı talep etmemektedir.

İşçi, emekli ya da memur olsun, eğer ki bir bankadan maaş alınıyorsa, bankalar yaptıkları maaş anlaşmasına bağlı olarak bu müşterilerinden hesap işletim masrafı, kredi kartı üyelik aidatı ve eft-havale gibi masraflar alınmamaktadır. İlave olarak bu müşterilere promosyon ödemesi de yapılmaktadır.

Hesap işletim masrafı konusunda çok defa tüketici hakem heyeti ya da mahkemeler ile karşı karşıya gelinmişti. Ancak bankalar, bu masrafları almaya devam etmektedirler. Normal olarak, bankalar tarafından verilen hizmete karşılık alınan bu rakamlar, alınan hizmete karşılık makul görünmektedir.

İçimizde en şanslı kesim ise yine öğrenciler tabi ki. Öğrenci olduğunuz halde bankanız sizden kesinti yaptıysa, öğrenci belgeniz ile birlikte bankanıza başvurarak kesilen paranızın iadesini talep edebilirsiniz.

Bankanız, uygulamada hesap işletim masrafı alıyorsa ve aynı banka ile çalışmaya devam etmek istiyorsanız, bankanız ile bu konuda ne yapabileceğiniz hakkında görüşebilirsiniz. Bazı bankalar iki otomatik ödeme talimatı verilmesi ve ödemelerin düzenli yapılması halinde hesap işletim masrafının alınmayacağı taahhüdünde bulunmaktadırlar. Bazı bankalar, vadeli mevduat hesabı sahibi müşterilerinden hesap işletim masrafı almamaktadır, yine eğer ki bankanızdan bireysel emeklilik hesabı açtırdıysanız hesap işletim masrafı ödemeyebilirsiniz. Tabi ki bu uygulamalar her bankada farklıdır.

Hesap işletim masrafının tutarına göz atalım dersek birkaç banka için örnek vermemiz mümkündür. Mesela Burgan Bank, yıllık 91,20-TL hesap işletim masrafı almaktadır ve bunu 12 taksite bölebilmektedir.

Halk Bankası, 12 taksit halinde yıllık 78-TL hesap işletim masrafı almaktadır.

Vakıfbank, aylık 8-TL toplamda 96-TL hesap işletim ücreti kesintisi yapmaktadır.

Ziraat Bankası, 3 ayda bir hesap işletim masrafı kesmekte olup bu tutar toplamda 80-TL dir.