Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bankalar, tamamen para alıp satan ve bu paranın dolaşımda olmasından dolayı kar sağlayan kuruluşlardır. Her bankanın kendi bilançosunda nasıl ki gelirleri mevcutsa aynı şekilde büyük gider kalemleri de mevcuttur. Bankaların gelirlerinin bir kısmını faiz kazancı oluşturuyorken bir kısmını da faiz dışından elde edilen gelirler oluşturmaktadır. Faiz dışı kazanç için hesap işletim masrafı, kredi kartı üyelik aidatı, havale – eft masrafı vb durumlar örnek verilebilir. Tüketici olarak bizler, bu masraflara katlanmayı pek sevmesek de, bu kalemler bankalar için önemli bir gelir sağlayıcısıdır.

Bazı hallerde devlet bankalara şu şu masrafları kesinlikle alamazsınız dese de, konu yargıya taşınıp süreç uzuyor ve bankalar bu süreçten kazançlı çıkmaktadır. Bankalar, bu masrafları almamak konusunda tabi ki ılımlı davranmak istemektedirler. Bunun için müşterilerine bazı önerilerde bulunuyorlar ve tercih hakkını yine müşterilerine bırakıyorlar. Bunlara birkaç örnek verecek olursak, kredi kartı üyelik aidatının ve hesap işletim masrafının alınmaması için aylık harcama taahhüdünde bulunmak, otomatik ödeme talimatı vermek, kredi taksitleri için ödemelerin hesaptan otomatik yapılmasını sağlamak en çok kullanılan örneklerdendir. Ortalama yapıldığında hesap işletim ücretini en çok katılım bankaları almayabiliyor. Öğrenci iseniz eğer, işler biraz daha farklı olabiliyor tabi ki. Genel itibariyle bankalar, öğrenci hesaplarından kesinti yapmamaktadırlar. Ayrıca, ister emekli maaşı olsun isterse çalıştığınız kamu kurumu ya da özel firmalar tarafından yatırılan hesaplardan, hesap işletim masrafı alınmamaktadır. Ayrıca, bankalarca kar getiren müşteri sınıfında tanımlanıyorsanız yani bankada mevduatınız mevcutsa ya da hatırı sayılır krediler kullanıyorsanız, kredi ürünlerinin yanında örneğin bireysel emeklilik hesabı gibi banka ürünlerini de kullanıyorsanız eğer, bankalar kesmiş oldukları hesap işletim masrafının iadesini yapabilmektedirler. Ya da kullandığınız ürünler karşılığında banka şubesi, kendi genel müdürlüğü ile sizin için fiyatlama çalışmasına girerek indirimli hesap işletim masrafı tarifesi uygulayabilmektedir. Bazen bankalar bu konuda size farklı tekliflerde bulunabilirler. Mesela 2 adet otomatik ödeme talimatı vermeniz ve bu faturaların hesabınızdan düzenli ödenmesi karşılığında hiç masraf kesintisi yapmayabilirler.

Maaş ödemesi yapılan firma ya da kurum çalışanı ya da emeklisi iseniz, maaş ödeme anlaşmaları gereği maaş ödenen hesaplardan hesap işletim masrafı kesilmemektedir. İlave olarak, bankalar, maaş hesaplarından belirli sayıda havale ve EFT işlemi için masraf almamaktadırlar. Rutin olarak bu hesaplara banka tarafından promosyon ödemesi yapılmakta, kredi kartı kullanmaları neticesinde kredi kartı üyelik aidatı da kesmemektedirler. Kredi kullanacak olan maaş anlaşmalı müşterilerine uygun faiz oranı ile kredi kullandırmaktadırlar.

Bunların dışında iseniz ve hesabınızdan hesap işletim masrafı kesilmişse, yasal yollarla kesilen masraf tutarınızı geri alabilirsiniz. Eğer ki bankalar ile herhangi pazarlığınız söz konusu değilse, sizler için birçok bankanın hesap işletim masrafı tarifelerini araştırdık:

Albaraka Türk Katılım Bankası, Yapı Kredi Nuvo, Enpara, Kuveyt Türk Senin Bankan, Cepteteb, Türkiye Finans Katılım Bankası ‘nınhesap işletim masrafı adı altında herhangi kesinti yapmadığını görmekteyiz.

Bunların dışında, hesap işletim masrafı almayan bankalarla herhangi ilişkiniz bulunmuyorsa, bu konuda en düşük masrafı alan bankaları da tercih edebilirsiniz.

Halk Bankası ‘nın 12 ayda aylık taksitle aldığı bu kesinti, yıllık 78 TLdir. OdeoBank hesap işletim masrafı olarak yıllık 96 TL almakta olup bunu 4 parça halinde tamamlamaktadır. Burgan Bank 12 eşit taksit halinde, yıllık toplam 91 TL hesap işletim masrafı almaktadır. Ziraat Bankası yıllık 80 TL masraf alırken bu masrafı 4 taksit ile kesip 3 er aylık dönemlerde tahsil etmektedir. Vakıfbank, her ay 8 TL müşterilerinin hesabından hesap işletim masrafı olarak kesmekte olup, toplamda 96 TL tahsil etmektedir.