İcra Dosyası Sorgulama, İcra Dava Dosyası Kapatma

Alacaklının borçlarını tahsil edememesi durumunda avukat aracılığıyla borçlu olan kişi hakkında icra takibi başlatma işlemine icra dosyası adı verilmektedir.  Avukat haricinde alacaklı olan şahıs bireysel olarak icra dairlerine başvurarak alacağı karşılığında borçlu kişiye icra takibi başvurusunda bulunabilir.

Borçlu olan kişiler ise haklarında icra takibi dosyası oluşturulup oluşturulmadığını çok kolay bir şekilde öğrenme imkanına sahipler.  Online hizmet konusunda çığır açan e-devlet uygulaması sayesinde hakkınızda açılan icra takip dosyalarını sorgulayabilirsiniz.

İcra dosyası sorgulama için turkiye.gov.tr sitesine giriş yaparak arama kısmına aradığınız hizmeti yazarak sorgulatabilirsiniz.

İcra dosyası kapatma için öncelikle söz konusu olan borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir.  İcra takibini üstlenen avukat ile görüşebilir yada icra dairesine başvurarak borcun toplamını hesaplatarak ödeyebilirsiniz.  İcra dairesinde hesaplanan borç tutarınıza verilen işlem kapak hesabı adı verilir. Belirtilen kapak tutarının yanında harçların da ödenmesi halinde icra dosyanız kapatılacaktır.