İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır

Pek çok etken kredi çekmeme sebep olabilir. Çocuğumun okul ya da kurs masraflarını finanse etmek isteyişim, arabamı değiştirmek istemem, ekstradan çıkan harcamalarımı karşılamak amacıyla ya da biraz lüks olarak düşünürsek yurt dışı tatil giderlerimi karşılamak amacıyla kredi alabilirim.
Yaşım kaç olursa olsun hayatımın belirli bir zaman diliminde illa ki banka ile alışveriş ilişkisi içine girip kredi alacağımdır; ya bir ev alırken ya da evlenirken… Yakınlarımdan borç istemekten ziyade bankaya gidip kredi almak hem çok kolaydır hem de insani ilişkileri zedelemez. Bankalar, piyasada mevcut olan fırsatçılara yani tefecilere fırsat vermeyen hukuki kuruluşlardır.

Bugün, kısa süreli nakit ihtiyacımı finanse etmek amacıyla herhangi bir bankaya gitsem, banka başvurumu tabi ki değerlendirecektir. Öncelikle kredi notuma bakacak, herhangi sorun görmezse değerlendirmeye devam edip başvurumu kabul edecektir. Eğer ki aylık gelirimle talep ettiğim kredi uyuşuyorsa tabi ki kredim onaylanacaktır. Şöyle açıklayabilirim: mesela aylık gelirim 1.500 TL olsun ve çocuğumun düğün giderlerini karşılamak amacıyla bankadan 20.000 TL 36 ay vadeli kredi talep edeyim. Diğer yazılarımızda örnek hesaplama tablomuza göre ortalama bir ödeme planı oluşturursak, aylık ödemelerimiz 713 TL civarında olacaktır. 1.500 TL gelirle aylık 713 TL ödemeli kredi, eğer ki geçmiş kredi performanslarımda herhangi olumsuzluk yoksa onaylanacaktır. Tabi ki talep ettiğim ve onaylanan kredim içinden kredi tutarının yasal oran olan binde beşi  105 TL dosya masrafı ve ortalama 200 – 250 TL (yaşa göre değişen) sigorta masrafı kesilecektir.

Eğer ki ödeme performansım kötü ise ya da ismim kara listede bulunuyorsa kredi başvurum onaylanmayacaktır.