İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Her bankanın farklı kriterleri olmasına rağmen genel kanı olarak bankalar ihtiyaç kredisi başvurularında tüketinin maaşı üzerinden hesaplamalar yapmaktadır.  Aylık gelirinizin üzerinden gidilerek ne kadar ihtiyaç kredisi çekebileceğiniz hesaplanırken bankaların bir çoğu aylık gelirin 15 katına kadar krediyi onaylamaktadır. Daha yüksek meblağa söz konusu ise aylık gelirinize ek olan gelirleri belgelendirebilir veya ipotek yoluyla ihtiyaç kredisinin daha yüksek çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir gereksinim sonucunda çektiğiniz ihtiyaç kredisini ödemekte zorlanıyorsanız borcunuzu yapılandırarak taksitlendirebilirsiniz.  Kalan borcunuz üzerinden daha uygun faizlerle taksitlendirmeye giderek aylık ödeme miktarınızı düşürebilirsiniz. Kredi yapılandırma yapmadan önce bankaların faiz oranlarınız araştırmanız unutulmaması gereken bir ayrıntıdır çünkü her bankasının faiz oranları değişkenlik gösterir.  Faiz oranlarına ek olarak dosya masraflarını da karşılaştırmalısınız.

Yapılandırma yapmak istiyorsanız önceliğinizi şu an mevcutta bulunan bankadan yana kullanmanız daha iyi olacaktır.  Ancak dilerseniz başka bir banka tarafından da kredi yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Banka tercihinizden sonra mevcut borç üzerinden yeni bir ihtiyaç kredisi çekerek borcunuzu kapatarak, daha rahat bir ödeme koşullarına geçebilirsiniz. Kredi yapılandırma işlemleri ekseriyetle şubelerden yapılmaktadır.