İlk defa kredi almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

İlk defa kredi kullanmak isteyen kişi, esasında bankaların pek de hoşlandığı müşteri grubunda değildir. Çünkü, ilk kez kredi kullanmak isteyen kişi, daha önceden kredi kullanmadığından ve haliyle herhangi ödemesi olmadığından dolayı kredi notu bulunmamaktadır. Bankalar için tamamen risk olarak görülen bu kesim için kredi değerlendirme süreci daha farklıdır.

Kredi notunun oluşması için artık biliyoruz ki kişi, ya daha önceden kredi kullanmış olacak ya da bir kredi kartına sahip olup kullanacak. Kredi almamışsa ya da kredi kartı kullanmıyorsanız, kredi notunuz bulunmamaktadır.

İlk kez kredi kartı ya da kredi alacaksanız ve amacınız kredi notu oluşturmaksa, işe az limitli kredi ya da kredi kartı almakla başlayabilirsiniz. İlk krediniz olduğundan dolayı, banka sizden kefil talep edebilir ya da kredi kartı başvurunuzu olumlu sonuçlanmayabilir. Kredi için kefil götürebilirsiniz, nakit karşılık verebilirsiniz. Aynı şeyleri kredi kartı için de yapabilirsiniz. Ancak, kredi ya da kredi kartı tahsisi ile birlikte ödemelerinizi ne kadar düzenli gerçekleştirirseniz, puanınız o kadar güzel olacaktır.

İlk defa kredi kullanmadan önce, bankadan limiti az olan bir kart talep edin, limiti az olan kartın tahsisi banka açısından daha kolaydır. Bu kartı kullanın ve ödemelerini mutlaka düzenli yapın.

Kredi kullanacaksanız eğer, ihtiyaçlarınızı iyi hesaplayın. Gereğinden fazla krediyi şişirmek, kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olur. Ayrıca, kredi talebiniz sırasında, krediyi ne amaçla kullanacağınızı iyi açıklayın.

Sizin için hangi kredi türünün uygun olduğuna banka çalışanı ile birlikte karar verin. Nakit kredi alarak konut sahibi olmaya çalışırsanız, faiz oranından dolayı çok zarar edersiniz…

Mesela, maaş aldığınız bankadan kredi almanız illa ki çok daha kolay olacaktır. Kredi notunuzun olmayışından dolayı banka sizin ödeme performansını bilemez. Krediyi ödeme niyeti içinde olmasanız bile, bankaya yatan maaşınızdan kredinin taksitleri tahsil edilecektir. Bu da banka açısından bir teminattır.