İnternet bankacılığını nasıl oluşturulur

Teknolojinin düne göre maximum olduğu bugün, internet bankacılığı da yaygın olarak kullanılan bir hizmettir. İnternet bankacılığı hakkında bilginiz yoksa ve henüz kullanmadıysanız size kısa bilgiler verelim.

Günümüzde internet kullanımının 7 den 70 e çok popüler olması ile birlikte bankaların da müşterilerine sunduğu hizmetler arasında aktif kullanımı her geçen gün artan bir hizmettir internet bankacılığı.

İnternetin hayatımıza yerleşmesi ile birlikte internet bankacılığı da her geçen gün artan kullanıcı kitlesi ile hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Çünkü, internet bankacılığı ile kendimize ayırmamız gereken zaman bize kalıyor, saatlerce banka şubelerinde beklemek, para yatırmak eft yaptırmak, fatura ödemek vs zaman alan işler için artık sadece 2 dakika ayırıyoruz.

Bu yazımızda size internet bankacılığının hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını anlatacağız.

İnternet bankacılığı, para çekme ve para yatırma dışında bir banka şubesinin yapabildiği tüm işlemleri bizim de yapmamızı sağlayan araçtır. EFT, fatura ödeme, altın alma, kira ödeme, anında kredi için başvuru yapma, vadeli – vadesiz hesap açma gibi aklınıza gelen tüm işlemleri yapabildiğiniz ve sürekli yanınızda olan ve saat kısıtı olmayan banka şubesidir. Kredi değerliliğiniz yüksek ise e imza ile krediniz internet bankacılığı üzerinden hesabınıza aktarılacaktır. İnternet bankacılığını kullanmamız gerekliliğinin en önemli sebebi ise masrafların çok düşük olması. Örnek vermek gerekirse; Şubeden yapacak olduğunuz bir havale işleminin masrafı ile internet bankacılığından yapacağınız havale işlemi masrafı arasında 10 kat fark etmektedir. Hem daha az masraf hem zaman kaybı olmadan işlerinizi yapabiliyor olmak hayatımızı çok kolaylaştırıyor.

Peki internet bankacılığını nasıl oluştururuz?

İnternet bankacılığı kullanabilmek için öncelikle bankaya ait hesabınız olmalı, yani kişisel bilgileriniz hesap açılışı ile sisteme girilmiş olmalı. Müşteri temsilcisi ile birlikte bankada ya da kendiniz bir interaktif şifre belirlemelisiniz. Hesabınız hangi bankadaysa o bankanın internet bankacılığını kullanabilirsiniz ya da kaç banka olursa olsun hepsinden de internet bankacılığı kullanabilirsiniz.

Hesabını kullandığınız bankanın web adresinden müşteri numaranız ya da T.C. kimlik numaranızla birlikte müşteri şifrenizi tuşlamalısınız. Müşteri şifresi gizli ve size ait bir şifredir, kimse ile paylaşılmamalıdır. Ayrıca sistem, cep telefonunuza gelen mobil onay kodu, akıllı sms gibi isimlendirilen tek kullanımlık şifreyi isteyecek. Güvenlik ve giriş aşamasını geçtikten sonra banka şubesi siz oluyorsunuz ve para yatırma – para çekme dışında tüm işlemlerinizi kolayca, zaman harcamadan ve en az maliyetle gerçekleştiriyorsunuz.