İpotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Hayatımızda belki de en anlamlı hizmet kredilerdir. Her kesimden her yaş grubundan insan, bir şekilde mecbur kalıp kredi kullanıyor. Zaman geçip ekonomik şartlar ağırlaştıkça, maddi problemlerimizin ağırlığı ile illa ki bankalara kredi için başvuruyoruz. Herkes, gelir durumuna göre, ihtiyacına göre, aile sorumluluğuna göre ve daha çeşitli etkenlere göre krediye ihtiyaç duyar, kredi kullanır. Bu ihtiyaçlar ister eğitim, ister sağlık ya da isterse araba almak için olsun…
Kredi kullanmak isteyen kişilerin gelir durumları ve KKB puanları değerlendirilirken, kredi rakamının büyüklüğüne göre de kredi için bankaya sunulan teminatlar da değerlendirmeye alınır. Çoğu banka günümüzde 50.000- TL ye kadar kefilsiz kredi verebilmekteyken, kredi rakamının daha da yükselmesi, krediye teminat verilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Uygulamada daha çok karşımıza çıkan şu durumla örneklendirelim: Diyelim ki gelir durumumuz çok iyi yani talep etmiş olduğumuz kredinin aylık ödemelerini karşılamaya fazlasıyla yetiyor. Ancak, kredi puanımız çok düşük. Banka bizden, kefil ya da ekstra olarak da ipotek vermemizi isteyebilir. Aylık ödemenin yeterli çıkması ilk değerlendirme olup, ilave olarak ipotek teminata alınabilir.
Aile konutu alımı için kredi istediğinizde, konut kredisinin temeli olan ipotek, alınan gayrimenkule tescil edilir. Araç alımlarında da aynı şekilde satın alınmak istenen araç için kredinin onaylanması durumunda banka tarafından rehin tesis edilir.
Ayrıca, farklı bir kredinin limitinin yüksek olmasından dolayı banka, riskini düşürmek isteyip müşteriden ipotek tesisi talep edebilir. Yeni ev almış olmaya gerek yoktur; ipotek, verilecek olan kredinin ilave teminatını oluşturacaktır. Yani kredinin ödenmemesi durumunda bankanın risk seviyesini düşürecektir.
Her iki durumda da, yani yeni ev alımı için ya da kredinin teminatını oluşturması için verilecek ipoteklerde, ilk yapılacak iş, banka ile konu hakkında mutabakat sağlandıktan sonra, bankanın gayrimenkul için eksper ataması yapmasıdır. Ekspertiz raporuna göre kredi miktarı belirlenir. Yani ev alımlarında kullanılabilecek maksimum kredi tutarı, ekspertiz değerinin %75 ‘idir. İpotek teminatlı kredilerde durum farklıdır. Burada kullanılabilecek rakam, ekspertiz değerinin %50 si ile %75 i arasında değişebilmektedir.
İpotek karşılığı kullandığınız kredinizde banka, işyeri ve mesken ipoteklerinde deprem sigortası ve konut / işyeri sigortası yaptırmanızı talep edecektir. Arsa kredisinde bu sigortalar uygulanmaz.