Kara Liste Yer Alanlar İçin Kredi Çekme Yöntemleri

Bankalar tarafından kara listeye eklenen kişilerin finansal kurumlardan kredi çekmesi oldukça zordur. Sicili bozuk kişilerin eklendiği kara liste; kişinin finans sektöründe borcunu ödememesiyle birlikte hakkında başlatılan yasal takip durumudur.

Daha önce yasal takip durumu geçiren müşteriler kara listeye eklenir ve kredi notları oldukça düşüktür.  Bu açıdan bankalar kredi başvurularını genellikle geri çevirmektedir. Kara listeden çıkmanın tek yolu mevzu bahsi edilen borcun tamamen kapatılmasıdır.  Akabinde finansal girişimlerde bulunmak, otomatik ödeme talimatları vermek de kara listeden adınızın silinmesine yardımcı olur.

Kara listede olup da kredi çekmek zor demiştik ancak ipotek durumlarında kredi çekme imkanınız da bulunmaktadır. Kendi üzerinize olan bir taşınmazı ipotek ederek ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Böylelikle kredi notunuzda yükselişe geçecektir.  Banka taşınmazların üzerine satılamaz şerhi koyarak kendini güvence altına alacağı için kredi başvurunuzu onaylayacaktır…