Kefil olunan kişi öldüğünde borca ne olur?

Sık sık merak edilen ve araştırılan sorulardan biri de kefil olunan kişi öldüğünde borcun kime kalacağı ve nasıl ödeneceğidir. Bir yakınınız veya akrabanız bankadan kredi çekmek için ona kefil olmanızı istediğinde, borca karşılık 2.sorumlu kişi olacaksınız.  Kefil olmayı kabul ettiğiniz anda bir yükümlülük altına girdiğinizi unutmayınız.  Borcun ödenmediği durumlarda banka direk olarak sizinle iletişime geçerek borcu sizin tahsil etmenizi şart koşacaklardır.

Kredi çeken siz olmadığınız halde ikinci borçlu kişi olarak sayılacaksınız. Banka ve diğer kurumlarda olmak üzere kefil olmak büyük bir sorumluluktur. Banka veya diğer kurumlarda kefillik durumunuz bulunuyor ve borcun asıl sahibi olan kimse vefat ettiyse şimdi borcu kimin ödeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Eğer kredi çekilirken sigorta yaptırılmış ise borçlu kişi vefat ettiğinde borç sigorta şirketleri tarafından ödenecektir. Sigorta yaptırılmış ise herhangi bir sorumluluk üstlenmek zorunda değilsiniz. Ancak borç üzerine bir sigorta yapılmamış ise bankalar borcun tahsilatı için ilk olarak kefil olan kişilere ulaşır.

Ayrıca kredi borcu üzerinde bir kefil bulunmaması halinde, borç miras olarak vefat eden kişini mirasçılarına devredilir.