Kira sigortası nedir, kira sigortasının avantajları nelerdir?

Uzun zamandır yurt dışında uygulanmakta olan özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde yer alan mortgage sisteminin bulunduğu ülkelerde öne çıkan Kirada Garanti Sistemi, ülkemizde de uygulanmaya başlandı. Uygulama ile hem kiracıyı hem de ev sahibini korumaya yönelik önemli adımlar atıldı. Sistemde, banka ve gayrimenkul danışmanlık firmalarının iş birliği içinde olmasıyla hizmet verilmektedir.

Mülk sahipleri, evlerini kiraya verirken kirasını düzgün ödeyen kiracı bulma çabası içindedirler. Günümüzde kirasını günü gününe ödeyen kiracı bulmak gerçekten çok zor bir eylemdir. Zaman zaman kira ödemeleri aksar, aylarca ödeme yapılmadığı olur, böyle durumlar ev sahibini rahatsız eder, kiracı – ev sahibi ilişkisi zaman içinde bozulur. Hukuki yollara başvurulur, ancak bu durum önlenemez. Sorunun temel çözümü ise kira sigortasında yer almaktadır.

Kira sigortası, ev sahibinin kiracıdan kirasını alamaması durumunda uğrayacağı zararı önleyen sigorta türüdür. Kiranın ödenmemesine karşı güvence sağlar. Bu sigortayı kiracılar ve ev sahipleri yaptırabilirler. Bu sigorta türünün avantajlarından bahsedelim:

Ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkide denge kaybı yaşanmayacak olması en güzel sonuçtur. Ev sahiplerinin uygun bir kiracı bulamadığı zamanlarda evin boş kalma riski ile kira alamaması gibi durumlar ortadan kaldırılmaktadır. Ev sahibinin herhangi yükümlülüğü bulunmadan, faturaların ve aidatların ödenmesi, depozito gibi unsurlar aracı şirketin yükümlülüğünde olacak. Kiranın peşin ödenmesi gibi seçenekle, ev sahipleri finansal açıdan rahatlayabilecekler. Ev sahipleri açısından, evi nasıl kiraya verdilerse kiracının evden ayrılmasında evlerini aynı şekilde teslim alacaklar.

Kira sigortasını kiracı yaptırırsa, zamanında ödeme yapamaması durumunda farklı ödeme seçeneklerinden birini tercih edebilecekler. Kiracı, zaman içinde işsiz kalma durumunda, kiranın düzenli ödenmesi yönünde kendini güvende tutacak. Kiracının vergi mükellefi olduğunu ve iflas ettiğini düşünürsek, bu durumun belgelenmesi halinde kira bedeli her ay düzenli olarak sigorta şirketi tarafından ev sahibine ödenecek. Aynı şekilde kiracının ölmesi, kalıcı sakatlık yaşaması sonucunda kira bedelleri sigorta şirketi tarafından ev sahibine düzenli olarak ödenecek.

Kira sigortasını ev sahibi yaptırırsa, kiracının kirayı ödememesi durumunda şirket ev sahibine kira ödemesini düzenli olarak yapmaktadır. Evin kiracıdan kaynaklanan borçları ya da evin gördüğü zararın tazminini kira sigortası karşılayacak. Kiracı, kira ile birlikte site ya da apartman aidatlarını ödemezse, şirket aidat ödemesini gerçekleştirecek. Kiracı kirayı ödemezse, kiranın zamanında ödenmemesinden dolayı oluşacak kira farkını sigorta şirketinden talep edebilecek, evin tekrar kiralanabilmesi için gerekli hukuki işlemler sigorta şirketince yapılacak ve bu işlemler için yapılan tüm harcamalar şirketce karşılanacaktır.

Kira sigortası yaptırmak için, ev sahibi ve kiracıya ait kişisel bilgiler, iletişim bilgileri ve kira tutarının belirtilmesi yeterlidir. Kira sigortası hem konutlar için hem de işyerleri için düzenlenebilir.

Kira sigortası ile ev sahibi ve kiracı arasındaki tüm anlaşmazlıkların giderilmesi hedeflenmektedir. Süreç, profesyonel şirketlerin elinde işlediği için ev sahibi ve kiracı açısından tüm riskler şirket tarafından üstlenilmiş olmaktadır. Sistem ile, gayrimenkulün doğru değerlendirilmesi, gayrimenkulden en üst faydanın sağlanması hedeflenmektedir. Hukuki bilgi eksikliği sebebiyle hem ev sahibinin hem de kiracının hak kaybı önlenecektir.

Peki sistem nasıl işliyor?

Mülke öncelikle bir eksper geliyor. Gayrimenkulün görsel ve yazılı olarak kaydını gerçekleştiriyor. Taraflar ile kira ve kiralama konusunda hizmet ve yetki anlaşması yapılıyor, taraflarca imzalanıyor. İmzaların atılması ile süreç başlamış oluyor. Talepte bulunan kiracıların risk analizleri yapılıp sistemde muhafaza ediliyor, kiracı ve mülk sahibi arasındaki ister parasal ister evraksal tüm alışverişler bitiriliyor. Eve yerleşme süreci başlamadan önce, taraflardan herhangi talebin gelmesi üzerine nakliye, boya bv gibi hizmetler veriliyor. İstek, şikayet, ödemeler, vergiler gibi yükümlülükler, gayrimenkul için şirket tarafından açılan özel bir sayfadan takip ediliyor. Gayrimenkul ile ilgili tüm işlemler, bilgi ve raporlar, iletişim araçları ile taraflara duyuruluyor. Gerek ev sahipleri gerekse kiracılar, aralarındaki ilişkiye zarar vermeden süreç boyunca huzurlu ilişki geçiriyorlar.