Konut kredisini nasıl kullanırım?

İyi bir yatırım yapmak istiyorsak, önce borçlanıp sonra rahat etmeye razıysak ve de belirli bir birikimiz yoksa konut kredisi almayı düşünebiliriz. Bu kadarı net olarak verdikten sonra önce kendimize uygun bir ev bulmalı ve kredi arayışı içine girmeliyiz. Bankadan bankaya faiz oranları, dosya masrafı, ekspertiz ve ipotek giderleri değişkenlik göstermektedir.

Konut kredisi, kredi karşılığında teminatını alınan evin oluşturduğu bir kredi türüdür. Diğer kredilerden farklı olma sebeplerinin en temelinde vadenin uzun olması bulunur. Konut kredisine başvurmadan önce, satın alacağımız ev üzerine net karar oluşturmalıyız. İkinci aşamada, hangi bankadan ne kadar tutarda ve hangi vadede konut kredisi alacağımızı belirleyeceğiz. Alınması en zor iki kararı aldıktan sonra işler daha da kolaylaşıyor.

Eğer ki kredi değerliliğimiz yüksek, ödemelerimizde sıkıntı yaşamıyoruz ve en önemlisi almak istediğimiz kredinin aylık ödemeleri ile aylık gelirimiz orantılı ise kredinin onaylanma olasılığı çok yüksek oluyor.

Nüfus cüzdanımız, gelir belgemiz ve alacak olduğumuz evin bilgileri ile krediye başvuru yapabiliriz.

Kredi için onayımız geldikten sonra, bankamız almaya niyetlendiğimiz ev için eksper göndererek evin değerini tespit eder ve alabileceğimiz max kredi tutarı eksperin beğendiğimiz ev için belirlediği bedelin % 75 dir. Sonrasında ipotek tesis işlemleri başlar ve kredimizi kullanabiliriz. Burada önemli olan, evin bedelinin %25 i nakit olarak hazır olmalı, ayrıca dosya ve eksper masrafı ile ipotek tesis bedeli ayrıca konut için alım satım masrafının da kit olarak hazır olması gerekmektedir.

Konut kredisi sözleşmesi süresince belirlenen faiz oranı üzerinden aylık ödemelerimizi tamamlarız.

Mesken niteliği olmayan yerler için konut kredisi kullanamayız. Konutun kat mülkiyetine sahip olması gerekir; kat irtifakı mevcutsa, yapı kullanma izin belgesi de varsa konut kredisi kullanabiliriz. Anne, baba, kardeş vs akrabalarımızdan konut kredisi kullanarak ev alamayız. Ayrıca alacak olduğumuz ev henüz yapılıyorsa %80 inin tamamlanması şartı vardır.

Aranan Kelimeler : Konut kredisini nasıl kullanırım?, ev kredisinin tamamını nasıl alırım