Kredi Başvurum Reddedildi Ne Yapmalıyım?

Bir konu ya da durum karşısında acil nakde ihtiyacımız oldu ya da alacak olduğumuz ürün veya hizmeti finanse etmemiz gerekiyor, böyle zamanlarda en güvenilir kurum olan bankalara yöneliriz. Çünkü; bankalar, kredi vermeye isteklidirler ancak müşteri olarak bizim şartları sağlamamız gerekiyor.

Nedir görevlerimiz kısaca tekrarlayıp kredi başvurumuz reddedildiğinde neler yapabileceğimiz konusuna giriş yapalım.

Kredi değerlendirmesi sırasında aranan öncelikli şartlardan olan sigorta süresi şartını sağladıysak eğer; yani asgari 6 aydır düzenli olarak aynı işyerinde çalışıyorsak, maaş bordromuzu imzalı kaşeli olarak alıp nüfus cüzdanımız ya da ehliyetimizle birlikte bankaya gideceğiz. Kredi için başvuru formumuzu doldurup belgelerimizle birlikte müşteri temsilcisine veriyoruz ve kredi değerlendirme sürecimiz başlıyor.

Kredi verme görevi olan bankalar, bazı başvurulara olumlu cevap verememektedirler, yani kredi değerlendirme süreci olumsuz sonuçlanmaktadır. Burada önemli olan, başvurumuzun neden reddedildiğidir ve red nedeni sonucunda neler yapabileceğimizdir.

Kredi başvurumuzun neden onaylanmadığını müşteri temsilcisinden öğrenebiliriz, bu en sağlıklı yoldur, çünkü; nasıl ki kredi değerlilik puanı kişiden kişiye değişiyorsa, red nedeni de kişiye göre farklılık gösterir.

Örneğin, kredi değerlilik puanımız düşük diye kredimiz onaylanmadıysa; bir sonraki başvurumuza kadar puanımızı artırmak için çalışmalıyız. Bunu ise ödemelerimizi düzenli yaparak sağlayabiliriz.

Ya da, kredi puanımız hiç yoksa, kendimize nasıl kredi değerlilik puanı oluşturabileceğimizi yine müşteri temsilcisinden yardım alarak sağlayabiliriz.

Bir başka red nedeni örnek şu olabilir: mesela talep etmiş olduğumuz kredi tutarının aylık ödemeleri ile gelirimiz arasında bir orantısızlık varsa, kredi başvurumuz onaylanmaz. Bu durumda ya talep ettiğimiz kredi tutarını düşürebiliriz ya da kredimiz için düşündüğümüz vadeyi uzatabiliriz.

Ama hepsinden önemli bir şey var ki sürekli kredi başvurusu yapmak ve karşılığında kredi başvurularımızın sürekli olarak onaylanmaması, bizim kredi değerlilik puanımızı olumsuz etkileyecektir. Takip eden aylarda başvuru yapmamanızı tavsiye ederiz.