Kredi Başvurum Reddedildi, Neden Onaylanmıyor?

Günümüz ekonomik şartlarında gerek ek hesap kullanımı, gerek kredi kartı kullanımı ya da ihtiyaç kredisi kullanımı bakımından  bankalarla ilişkisi olan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Krediler hem bankaların kar kalemlerinde büyük hacim sağlarken hem de faiz oranları konusunda da kendi aralarında bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. Bankalar arasındaki bu yarışın varlığı tüketiciler açısından olumlu bir durum yaratmaktadır.

Tüketim ortamında her kişi farklı kredi geçmişine ve  farklı gelir gider durumuna sahipken, herkesin aynı krediye aynı şartlarla başvurması ve krediyi kullanabiliyor olması doğal olarak mümkün değildir. Bankaların da krediyi kullandırabilmeleri için belirli kriterleri mevcut olup bu kriterlerden geçiyor olmak gerekir. Bu kriterler bankadan bankaya küçük farklılıklar gösterse de sonuç itibariyle ortak genel yapı neredeyse aynıdır.

Düzenli gelir durumuna sahip, kredi değerliliği yüksek olan, borçlanması çok yüksek olmayan, kredi ödeme geçmişi sorunsuz olan ve aylık gelir gider durumu orantılı olan kişiler daha rahat kredi kullanabilirken; sayacak olduğumuz durumlar varsa eğer kredi kullanmak zorlaşacak hatta mümkün olmayacaktır.

Şimdi, bankaların değerlendirme ölçütleri dışında kalan yani kredileri onaylanmayan başvuru sahiplerinin kredilerinin onaylanmama sebeplerine genel olarak göz atalım:

Krediye başvurdunuz, gelirinizi beyan ettiniz ancak belgelendiremediniz ise bu bir red nedenidir. Belgelendirmiş olduğunuz gelir, kredinin taksit ödemeleri ile uyuşmuyorsa ya da ilave gelir gösteremiyorsanız da krediniz onaylanmaz.

Başvurunuz sırasında ödemeleri devam eden ya da bitmiş olan kredinin ödemeleri istikrarsız ise, geri ödemeler gecikmeli ise krediniz onaylanmayabilir. Çünkü bu gecikmeler bizim kredi değerliliğimizi olumsuz etkiler, kredi puanımızı düşürür.

Başvuru sırasında kredi notumuzun yüksek olması bizim kredimizin değerlendirmeye alınıp alınmayacağının göstergesidir.

Çalışma süremiz istenilen asgari düzeyde olmalıdır, son çalışılan işyerinde en az 6 aydan bu yana çalışıyor olmak gerekir. çalışma süresinin az olması red sebebi olup; maaş anlaşmasının ya da herhangi başka teminatın varlığı ile değerlendirmeye devam edilebilir.

Kredi başvurusu sırasında gelirin yetersiz olması ya da müşterinin kullanmak istediği kredi için kredi limitlerinin dolu olması başkaca red sebebidir.

Krediye başvuran kişinin aylık gelirinde haciz bulunmamalıdır. Kişinin icradan kesintisi mevcutsa kredi kullanamayacağı doğrudan belirtilir.

Yazar : Beyza

Aranan Kelimeler : ihtiyaç kredisi başvurum onaylanmadı , kredim neden onaylanmadı , kredi nasıl çekerim