Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurusunun neden onaylanmadığını ret edildiğini merak eden banka müşterileri sık sık bu soruyu aratarak bir cevap arıyor. Kredi başvurusunda dikkate alınan kredi notu haricinde birçok kriter mevcut. Başvuruda bulunan banka müşterisinin geçmiş borçları, mevcutta bulunan borçlar, ödeme alışkanlıkları ve kredi kartı limiti duruma etki yapan detaylar arasında yer alıyor.

Bankaların en çok üstünde durdukları segment ise kredi notudur diyebiliriz. Notunuz yüksek olarak kabul edilen bir seviyede ise genellikle kredi başvurunuz hızlı bir şekilde onaydan geçer. Yine de diğer değerlendirme kriterlerine bakıldığını da göz önünde bulundurmalısınız.

Kredi notunun yanında bankalar ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olup olmadığını dikkate alır. Aylık kazancınızda başvurularınızı şekillendirir. Aylık kazancınız değerlendirilerek ödeme gücünüzün üzerinde bir kredi başvurusunda bulunduğunuz da otomatikman talebiniz geri çevrilecektir.

Bu aşamada başvurunuz yanlış olarak nitelendirilerek, doğru kredi başvurusunda bulunmanız için yönlendirilme yapılır. Banka çalışanlarıyla görüşme yaparak doğru tutarı belirleyebilir, en fazla ne kadar kredi çekebileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz…