Kredi borcu olan kişiler kefil olabilir mi?

Nakit sıkıntısı çektiğiniz anda yardım elini uzatan bankalar, acil nakit sağlayarak bütçe olarak rahat bir nefes almanıza izin verir. Bankaların olanaklarıyla birlikte müşteri arasında karşılıklı fayda gözetilir. Bankalardan kredi çekerek hazırda borçlu olarak görülen kişilerin başka birin kefil olup olmayacağı merak konusudur.

Kefilin ne olduğundan kısaca söz etmek gerekirse, krediyi çeken kişinin borcu ödeyemediği taktirde borcun kefilden tahsil edileceğini söyleyebiliriz. Genellikle düşük bütçeli ihtiyaç kredilerinde bankalar kefil şartı gözetmezler. Ancak taşıt veya konut kredilerinde rakam büyük olduğu için kendilerini güvenceye almak adına kefil şartı koyarlar.

Kredi başvurusunun onay kısmında da tıpkı krediyi çeken kişi gibi kefilin de kredi notuna, kazandığı aylık gelire bakılmaktadır. Buna istinaden kefilliği kabul edilip yada ret edilecektir.

Kefil olan kişinin kredi notu düşükse, kendi kredi borcuyla birlikte maaşının ve temel ihtiyaçlarının üzerinde kalıyorsa, kefillik istemi ret olacaktır.

Kişinin bankalarda kefil olabilmesi için gelirinin ve kredi notunun yüksek olması gerekir.