Kredi Çekmek İçin Kredi Notu En düşük Kaç Olmalı ?

Bankalar ve finans kurumları ile iyi ilişkiler içinde bulunmak, ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere rahat olarak kredi alabilmemizi sağlar. Sadece nakit ihtiyaçlarımız için değil, ev ya da araba gereksinimlerimizi de bu kredilerle sağlarız.
Bankalar, bizi kredi notumuza göre değerlendirir. Acaba, rahatlıkla kredi çekebilmem için, kredi notum en az kaç olmalıdır? Bu soru gündemde en sık karşılaştığımız sorulardandır.
Kredi notumuz, belirli aralıklarda farklı farklı yorumlanmaktadır. Puanlama sisteminde, puanımız ne kadar yüksek ise yaptığımız başvuruların olumlu sonuçlanması da yüksek olacaktır.
Bankacılık sektörü hızla gelişen bir sektördür ve bu gelişimle birlikte bankalar hepimizin hayatında önemli yer tutar. Sektörün gelişmesi ile müşterilerin değerlendirilmesi de değişti, kredi not sistematiği bankaların vazgeçmediği değerlendirme kategorileri arasına girdi. Bu sistem her geçen gün gelişmekle birlikte, yaptığımız ödemelerin tutarları ve düzenli olup olmadığı hakkında bankalara önemli ölçüde yol gösterici oldu. Düzenli ödeme yapan kişilerin sistemdeki not grafiği yüksek seyretmekteyken, düzensiz ödeme sahiplerinin grafiği pek iç açıcı değildir. Düzenli ödeme sahipleri, borcuna sadık bir müşteri imajı vermektedir, bu profil bankaların aradığı önemli bir kriterdir.
Puan seviyesi düşük seyreden kişilere kredi verildiğinde, ödemelerde yüksek oranda sorun yaşanacağı düşünülür.
Kredi kayıt bürosu, KKB puanlamasını 0 ile 1900 arasında oluşturmaktadır. Gelelim, kredi alabilmek için puanımızın en az kaç olması gerektiği sorusuna:
-0- 700 arasında bulunan puanlar, adli işlem sürecindeki yani yasal takip işlemleri devam eden kişileri yansıtır ve kredi notu çok düşüktür.
-700-900 aralığı kredi notunun düşük olduğunu bildirir, ödemeler çok gecikmelidir.
-900-1500 arasındaki puan, kredi notunun orta seviyede olduğunu bildirir, ödemeler belirli bir düzende seyreder.
-1500-1700 arasındaki puanda kredi notu iyi seviyededir. Bankalarca kredi vermek için en çok aranan müşteri profilidir.
-1700-1900 arasındaki puanlarda ise kredi notu en yüksek seviyededir.
Bankalarca sıklıkla kredi verilen puan ortalaması genellikle 1100-1900 arasında bulunmaktadır. Puanımız bu aralılarda olsa dahi bazen bankalardan kredi alamayabiliriz. Bunun çeşitli sebepleri olmakla birlikte uygulamada en çok karşılaşılan sebep; devletin belirlemiş olduğu yasal kredi sınırımızı doldurmuş olmamızdır. Bu sebepler bankalara yapacağımız başvuruları, başvuru yapmadan önce iyi değerlendirmeliyiz. Kredi alma olasılığımızın düşük olduğu başvurular sonucu olumsuz cevap alabiliriz ve kredi notumuz düşer. Unutmamak gerekir ki, krediye dönüşmeyen her başvuru, kredi notumuzu düşürecektir.