Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Yükseltmenin Yolları

Acil ihtiyaçlarda gereken nakit ve kredi kartı başvurularında bankaların aradığı en önemlisi kredi notu, kredi puanıdır. Kredi notu KKB tarafından 0-1900 puanlamasına dayanan bir çeşit skor durumudur.  Bankalar adına iyi bir müşteri olup olmadığınız kredi puanınız yüksekliğine göre değerlendirilir.

Bir banka müşterisi olarak kredi notunuz finansal alandaki hamlelerinizi etkilemekle kalmıyor, kredi başvurularınızın onaylanıp onaylanmayacağını doğrudan etkiliyor.  Kredi notunuz düşük ise hemen ümitsizliğe kapılmayın, size bahsedeceğimiz iki noktaya dikkat ettiğiniz müddetçe kredi skorunuzu yükseltebilirsiniz.

Öncelikle kredi geri ödemelerinde gecikme yaşanmasını engellemelisiniz.  Kredi borçlarınızı belirlenen tarihlerde ödemeniz yararınıza olacaktır. Bir diğer hususta ödemelerin düzenli olmasıdır, bu bankaya karşı sizi sadık bir müşteri konumuna getirecektir.

Kredi notu hesaplamalarında kredili ürün ödeme alışkanlıklarınız yüz üzerinden 35’i oluşturur, mevcut hesabınız ve borç durumunuz da diğer 35’lik kısmı ifade eder. Kredi kullanım yoğunluğunuz %10, yeni kredili ürün açışları %11’lik kısmı kaplar. Diğer geride kalan unsurlar kredi puanın %9’luk dilimini kapsamaktadır.